Із середини серпня на Полтавщині працівники управління з надзвичайних ситуацій почнуть вивозити спеціально обладнаною машиною непридатні до використання хімічні добрива.
— Із 8 серпня повинні були почати зі складів у Котельві, там два сховища по 5 тонн. Далі будемо рухатися по всіх районах області до кінця березня наступного року, — говорить Олександр Ткаченко, 56 років, із Держуправління охорони навколишнього середовища Полтавщини.
Область і Міністерство екології та природних ресурсів дали 8,5 млн грн для утилізації 300 т хімікатів.
— Отриманої суми вистачить, щоб вивезти всі дрібні склади в області. Залишиться один, у Хоролі, із 450 тоннами отрутохімікатів. Але він більш-менш нормальний. Тому ним займемося в останню чергу, 2012–2013-го.
50 складів на Полтавщині в аварійному стані.
Жителі села Штомпелівка Хорольського району, де найбільший в області склад отрутохімікатів, кажуть, хімія просочилася у ґрунт. Воду з місцевих криниць не можна пити. Кожен другий житель села має хронічні недуги.
Склад хімікатів у місті Гадяч збудували 30 років тому. За 200 м — житлові будинки. Стіни приміщення потріскалися. П'ять років тому крадії зняли великі металеві ворота. На підлозі складу розкидані порвані мішки з хімдобривами.
— Весною в складі вода стоїть по коліна. А восени поряд із хімскладом лежать кучугури жому, — розповідає працівник місцевого підприємства Анатолій Харченко. — Жом пропитується тими газами. А потім його коровам дають. Уявіть, яке молоко потім п'ємо.
— У Лубенському районі в селах Новаки і Вовчик жителі утилізували хімсклади власними силами. Хімікати з іржавих бочок перелили в нові.
У кожному районі є кілька складів із хімдобривами. У Полтавському — чотири, у Глобинському — близько семи. Найбільше в Шишацькому — 11.
Екологи кажуть, вивезення хімікатів зі складів не нашкодить жителям.
— Бригада утилізаторів буде використовувати одноразові бочки й великі багатошарові люльки з поліетилену для транспортування, — пояснює Олександр Ткаченко. — Добрива положать у товсті пакети. Якщо це рідина, заллють у нову бочку. Усе погрузять у 20-тонну фуру і відвезуть на спеціальний склад у Києві. Звідти переправлять за кордон для переробки.
Аби крадії не виносили з розпломбованих складів хімдобрива, на території виставлять охорону.
— Землю з-під отрутохімікатів дезактивують, — продовжує Олександр Петрович. — Науково-дослідний інститут визначить, наскільки вона придатна для використання. Імовірно, її зорють і будуть вирощувати рапс для біопалива.
Виплачувати компенсації за втрату здоров'я місцевим не будуть.
768
Стільки тонн отрутохімікатів зберігається на 110 складах Полтавщини. Щоб вивезти 1 т хімікатів, потрібно 24 тис. грн.
Установку роз'їдає іржа
Третій рік поспіль стоїть просто неба на території спеціальної воєнізованої аварійно-рятувальної частини в Полтаві установка для спалювання отрутохімікатів. Її розробили в харківському державному науково-технічному центрі "Енергосталь" за гроші Полтавського обласного бюджету. Витратили 1,8 млн грн.
Пристрій схожий на величезний трейлер. Його чіпляють до артилерійського тягача й підвозять до складу з отрутохімікатами. Винахід має спалювати 50 кг відходів за годину. Вартість знищення 1 т хімікатів на 13 тис. грн дешевша, ніж вивезення. Це єдиний в Україні агрегат для переробки хімічних добрив.
Установка пройшла випробування під селищем Диканька. Але в ній виявили недоліки. Харківські розробники затребували на додаткові роботи 780 тис. грн. Депутати облради відмовилися. Проголосували за вивезення хімікатів за кордон.
Коментарі