— Пливіть нахрєн отсюда. У мене берег приватізірований, тут купатися не можна. Уже надоїло таких умніков, як ви, ганять. Намусорите у воду, а мені потім убирай, — чоловік років 40 у плавках виходить на дерев'яну кладку біля річки Коломак у селі Ковалівка Полтавського району. Представляється Юрієм Тарасенком. Проганяє від берега водойми. 20 хв. тому з товаришем підійшли до річки скупатися.
Відказую, за законом не можна приватизувати берег річки. Юрій махає руками.
— Та мені пофіг. У мене дом на цьому березі построєний, я постоянно тут порядок наводжу. Так що все законно, — кричить. — А єслі отдохнуть захотілося, то зараз дам граблі й розчищайте дно. Тоді, може, розрішу купатися.
Річка Коломак протікає через Ковалівку, її вважають однією з найчистіших в області. Рік тому жителі п'ятьох будинків біля річки почали загороджувати парканами береги водойми.
Біля необгородженої ділянки відпочивають близько 10 осіб. Місцевий 28-річний Андрій засмагає на ковдрі:
— Мужик, з яким ви общалися, вродє начальник частної охранної фірми "Альянс". Опасна людина, — мружиться від сонця. — Він постоянно людей проганяє. Пару днів тому туди 13-річні діти запливли. Так він їх матами крив. Наговорив такого, що малі потом півчаса плакали.
Уздовж берега тягнуться металеві паркани. Біля річки невелика дерев'яна альтанка, за 30 м — недобудований двоповерховий будинок і дві цегляні хати. Біля них — невеликий город.
— Ці новоявлені поміщики зовсім обнагліли. Я все дитинство на тому березі проплавала, а тепер мене, непонятно чого, проганяють, — підходить 25-річна Марина Пивоваренко. — Та ладно б один такий дурак був, а їх же багато. За цим домом іще кілька хат. Так там узагалі до берега лучше не підпливати.
Пливу річкою до одного зі вказаних дворів, сідаю на кладку. За 5 хв. підходить жінка років 30.
— Молодой чєловєк, тут відпочивати не можна, це приватна власність, — каже. — Так що давайте по-хорошому назад упливайте. А то візьму граблі і гнатиму в шию.
З другого берега спостерігає чоловік років 20. Коли жінка йде, жестом показує підпливти до нього.
— Ти певно сумашедший, якщо так ріскуєш. У селі всі знають, що на обгороджені території лучше не запливати. Там хозяєва нікого не бояться, — чоловік закурює. — Я колись навіть 10 рублів предлагав, щоб тільки розрішили з кладки пострибати. А на мене все одно чуть не з кулаками кинулися. Ледь встиг утекти.
Найбільше місцевих відпочивають на центральному сільському пляжі "Свобода". Там розчищений берег, стоять із десяток дерев'яних бесідок.
— Народ сюди почав сходитися, бо в селі це єдінствєнне місце, откуда точно ніхто не прожене, — виходить із води 56-річний Микола Андрійович. — Та з такими темпами застроєк буде не удівітєльно, якщо наступного літа людей і отсюда погонять. Тоді взагалі відпочивати ніде буде.
У сільській раді Ковалівки пояснюють, незаконні огорожі приберуть після заяви людини, яку прогнали з берега.
— Постраждалий має звернутися до мене із заявою. Реакція буде миттєвою, — говорить Юрій Бублик, сільський голова, 38 років. — Жодних дозволів на приватизацію і загородження берега ми не давали. Люди зробили це самовільно.
За водним кодексом України будівництво на малих річках можна вести не ближче як 25 м від берега, на середніх і великих — від 50 до 100 м.
— Сільська рада безпосередньо займається виділенням землі в селі. Голова повинен вирішити питання і повернути берег громаді. Якщо цього не відбувається, потрібно звертатися до обласної прокуратури, — радять в обласному управлінні водних ресурсів.
"На тій ділянці окопалися прокурори"
У селі Петрівка Полтавського району бетонним парканом загородили 1,5 га берега річки Ворскла. Торік місцеві написали колективного листа до районної прокуратури.
— Почали публічно розкручувати справу про незаконне захоплення берегу. Це дало результат, — каже полтавський правозахисник Олександр Кулик, 58 років. — Прокуратура зробила припис, щоб пляж повернули громаді, а огорожу знесли. Та проблема в тому, що на тій ділянці самі ж працівники прокуратури й окопалися, тому до цих пір нічого там не зроблено. Людей на пляж не пускають.
Селяни звертатимуться до Генеральної прокуратури з колективним листом.
— Дійдемо і до президента. Хоча розуміємо, що влада покриває захоплення берегів річок. По області це масово, але ніде нічого не робиться.
Коментарі
1