Понад тисячу підписів зібрали власники і продавці магазинів секонд-хенду в Полтаві. Вони протестують проти закриття точок поношеного одягу. Подібні протести пройшли в райцентрах регіону.
В Україну поношений одяг привозять з Голландії, Німеччини, Італії, Англії. Для Полтавщини його беруть із харківських та київських баз.
— На 1 вересня купила синові джинси за 400 гривень на речовому ринку. Фірмені, з емблемами. Тарас поносив кілька днів і показує синяки на ногах — фарба на тіло зійшла. Ледь відмилося, — каже полтавка Світлана, прізвище не називає. На ринку Алмазний у рядах ношеного одягу вибирає синові штани. — Єдиний порятунок — секонди. Дешево і якісно. Тільки треба вміти вибирати і не спокушатися на ціни, не брати зайвого.
Зранку в будень біля контейнерів збирається по троє — четверо покупців. Біля яток вигукують жінки: "Розпродаж, все по 5 гривень". Брюки, блузки продають від 30 грн. Куртки від 85 грн. Купами накладають більш зношений одяг. Його віддають за 5–10 грн.
— Люди гребуть на 10 років наперед. Дітям навиріст, родичам. Переживають, що закриють секонди, — розповідає продавщиця Олена Сенько, 45 років. — При Юлі теж таке казали, але здоровий глузд переміг. Обіцяли податкові канікули, а замість них — закривають бізнес. А те, що люди без роботи залишаться, без дешевої одежини, то всім байдуже. Ми не заважаємо легкій промисловості. Шийте нормальні речі, люди скуплятимуться на фабриках. А то одне барахло носити неможливо. Повертаємося у 1990-ті. Тоді точно ніхто податки платити не буде. Одяг стане дефіцитом. Продаватимуть його з-під поли чи тайком по хатах.
Одяг стане дефіцитом. Продаватимуть його з-під поли чи тайком по хатах
— Серед секонду трапляються речі з полтавської фабрики "Ворскла". Шовчик до шовчика. Для своїх людей таке зробити невтьопні, — втручається в розмову інша продавщиця. — Харчі дорогущі, плата за комунальні постійно росте. Люди вже й так напівголодні, так нехай ще й голими ходять.
На ринку пліткують, "реформи" з поношеним одягом — наслідок переділу сфер впливу. Припускають, зміняться постачальники та їхня кількість. Піднімуть ціни на розтаможування, речі подорожчають на ринках і в магазинах.
— У вітчизняних підприємств не ті потужності, щоб вважати секонд-хенди конкурентами. На ринку вони зайняли свою нішу, — говорить Валентина Щеглова з компанії "Лула", що виготовляє трикотажний одяг.
СТІЛЬКИ гривень у середньому отримує на місяць власник точки секон-хенду на найбільшому в Полтаві ринку поношеного одягу в мікрорайоні Алмазний. Продавець секонду працює за 20 грн у день, має відсотки від спроданого. У місяць виходить 1–1,5 тис. грн зарплати
Коментарі