— У нас отдєльно собирають пластик, бумагу, скло, — розказує 22-річний миргородець Іван Моцак. — Рік звикав окремо викидати. А як втянувся, то на автоматі по кулькам розкладаю.
У Миргороді за рік на роздільному зборі сміття заробили 358 тис. грн. Це перше місто в області, яке з 2006-го почало сортувати непотріб. За 2011 рік у місті зібрали 286 т пластику, скла і паперу.
— Вигідне діло. Грошей можна заробити, — каже миргородець Олександр Онищенко зі "Спецкомунтрансу". — Шість років тому по місту з десяток смітників було. Зараз усе чистенько, контейнерів наставили.
На першу вимогу встановлюють пластикові контейнери біля приватних дворів райцентру. За вивіз сміття люди платять 7 грн на місяць.
— Я показав комунальникам копію паспорта та коду, заяву на встановлення контейнера написав. Вони мені за неділю бак підігнали. Сказали, машина раз на місяць приїжджатиме, — розказує 47-річний Ігор Харченко з Миргорода.
У місті Червонозаводське Лохвицького району сміття збирають у кольорові мішки комунального підприємства "Комунсервіс". Вивозять кожні два тижні.
— Мішки кольорові, бо так зразу видно, хто уклав з нами договір, а хто ні, — розповідає 45-річний Віктор Радько з "Комунсервісу". — За 37 гривень даємо людині 13 фірмових мішків, і сміття регулярно забираємо.
Договір з підприємством уклала десята частина жителів Червонозаводського. Люди за графіком викладають мішки біля дворів. Звідти їх забирає сміттєвоз.
— Плохо, бо сміттєвоз доки приїде, то мєстні собаки той мішок по всій вулиці розтащать, — розказує місцева, не називається. — Та хай хоч так буде. Бо остальні люди увесь мусор по посадкам розвозять.
У Кременчуці сміття роздільно збирають з 2009 року. У місті встановили 429 євроконтейнерів для пластику, скла і паперу. Місцеві бомжі почали їх ламати, бо не могли дістати папір та склотару. Цього року місцева влада планує розмістити кілька білбордів з інструкцією, як правильно сортувати сміття. На роздільному зборі сміття Кременчук цього року заробив 260 тис. грн. 2010-го прибуток був 85 тис. грн.
У Полтаві 2011 року запровадили експеримент з окремим збором пластикових пляшок. По місту поставили жовті ящики з написом "ПЕТ-пляшка".
— У наших людей така культура, що скоро у тих баках лушпиння та прокладки появляться, — каже полтавка 30-річна Ірина. — Це тіки для бомжів пользу зробили. Їм легше бутилки збирати.
Останнім часом полтавці почали замовляти вивезення сміття приватникам.
— Ідуть закази з приватного сєктору, — розказує місцевий підприємець Андрій. — Раньше тільки будівельні остатки забирали. А зараз просять забирати обичний мусор. Людям удобно, бо вони самі контролюють графік. Один виклик обходиться у 100 гривень, можемо вивезти до 10 великих мішків одночасно.
На завод немає грошей
На Полтавщині немає жодного сміттєпереробного заводу. 2004 року завод з переробки відходів хотіли збудувати у селі Макухівка під Полтавою. Тодішня влада виділила на підготовку до будівництва 1,5 млн грн. На ці гроші у селі розчистили потрібну для заводу територію.
— Інвесторів знайти не можемо. Було
20-30 людей, які до нас зверталися, та ніхто конкретної пропозиції не зробив, — говорить Олександр Мамай, мер Полтави.
Коментарі