11-місячний Єгор Шишка з Полтави перехворів на вітрянку. Хворобу додому принесла двоюрідна сестра. Дівчинка заразилася в дитячому садку.
27-річна Юлія стоїть біля під'їзду й колихає сина на руках. Той смокче соску. На обличчі й руках сліди від прищів.
— Спочатку в Єгора піднялася температура до 38 градусів, — згадує мати. — Трималася майже п'ять діб на позначці 39 і вище. Викликали "швидку". Нас поклали в інфекційне відділення першої дитячої міської лікарні. Кололи антибіотики, противірусні препарати, давали ліки від горла та для шлунка. Прищики були навіть у роті, закисали очі. Через п'ять днів я залишила розписку і забрала дитину додому доліковувати, бо у відділенні умови не найкращі, навіть молочної кухні не було.
Щотижня в Полтаві фіксують 70–80 випадків зараження вітрянкою. Медики кажуть, цифра може бути більша або менша. З-поміж хворих троє-п'ятеро дорослих, решта діти. Карантин у місті не оголошують, бо епідемічний поріг низький.
— Подібне масове захворювання на вітрянку спостерігаємо практично щороку, — розповідає полтавський педіатр Лариса Шовкопляс, 54 роки. — Просто зараз хвороба поширилася швидше, ніж завжди, бо діти слабіші.
У міській санепідемстанції кажуть, на цю недугу може захворіти практично будь-хто. Це некерована інфекція.
— Спалахи вітрянки фіксуємо кожні три-чотири роки, — говорить завідувач епідвідділу Полтавської міської санепідемстанції 56-річна Марія Катеринчук. — Загалом пік — із листопада по квітень.
Вірус має дві форми: легку, яка може минути непомітно, й тяжку, що призводить до ускладнень. Усе залежить від імунітету хворого. Інфекція поширюється швидко. Особливо у місцях скупчення людей.
— Якщо в приміщенні є хвора людина, то заразяться всі, хто поряд і хто буде в сусідніх кімнатах. Це небезпечно в дитячих колективах. Або, наприклад, якщо в батьків, які не хворіли на вітрянку, занедужає дитина, то захворіють і вони, — пояснює Лідія Войтенко, 58 років, головний лікар Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні. — Потрібно, щоби цю хворобу перенесли в дитинстві. Тоді вона проходить майже без ускладнень.
Медик каже, вітрянка має кілька етапів. Спочатку без симптомів. Вони з'являються згодом у вигляді втоми або млявості. Висипу ще немає, але дитина може заразити інших. Наступний етап — поява висипу. Спочатку це маленькі плями. Потім папули, схожі на прищики. Якщо їх чухати, можуть залишитися рубці. Інколи після хвороби вірус може зостатися в організмі дитини і проявитись як оперезуючий лишай.
Найлегше переносять хворобу діти віком 5–10 років. У середньому хворіють тиждень. У цей період їх не можна купати, а місця висипу треба постійно змащувати зеленкою, синькою або содою. Лікар може прописати антибіотики чи жарознижувальне.
Якщо вітрянка минає з ускладненнями, хворих кладуть до стаціонару. Цьогоріч в обласній лікарні побувало 10 осіб. Усіх тримали в окремих палатах, нікого туди не допускали. Два тижні тому виписали двох студенток з аграрної та медичної академій. У них вітрянка спричинила інтоксикацію та гнійний дерматит. Лікарі кажуть, найнебезпечніша ця недуга для вагітних. Може призвести до деформації або смерті плода. Нещодавно жінка народила хвору на вітрянку дитину. Обох урятували.
— Правильно — лікуватися вдома, — продовжує медик. — Дитину до лікарні не треба тягти, бо за нею вірусний шлейф лишається. Може заразити людей у транспорті, на вулиці, у приміщеннях. Достатньо викликати терапевта.
В Україні вакцина проти вітрянки запатентована, але вона не входить до переліку обов'язкових щеплень, є рекомендованою. Коштує близько 200 грн. В аптеках Полтави її немає. Батьки власним коштом можуть замовити вакцину через аптечну мережу.
Коментарі