
На клумбі біля двору 50-річної Наталії Валенко з селища Велика Багачка росте до 15 сортів тюльпанів. У кінці червня жінка викопала цибулинки, щоб посадити восени.
— Так треба робити раз на два-три роки, — пояснює Валенко. — Інакше квіти виснажуються — можуть не зацвітати, не розкриватися, будуть тьмяними і невеликого зросту. Цибулинки тюльпанів розростаються в цілу сім"ю. То я маленькі роздаю, а великі вигортаю лопатою, відчищаю від землі і в бавовняних торбинках розвішую в сараї, щоб сохли.
Там вони висять до середини вересня. Тоді жінка перекопує грядку, удобрює гноєм і знову закопує цибулинки в землю.
— Саджаю їх ріденько на 15 сантиметрів у глибину. Коли починаються перші заморозки у жовтні, накриваю їх листям, у листопаді-грудні, як немає хорошого снігу, — соломою, — веде далі. — Перші тюльпани — Парад — розпускаються на початку квітня. Знімаю з них "покривало", підпушую і один раз підживлюю аміачною селітрою і курячим послідом. Якщо земля волога і йдуть дощі — поливати не треба.
У кінці травня тюльпани відцвітають. Жінка акуратно зрізає коробочку з насінням. До кінця червня всихає стебло. Тоді разом із цибулинкою його викопує.
— Коли цибулинки не викопую, в рядочках між ними саджаю чорнобривці чи матіоли — не пустувати ж місцю, — каже жінка.
Перші тюльпани Валенко посадила у 12 років. Знайома дала їй п"ять цибулин. Коли вийшла заміж і з чоловіком почали будувати власний будинок, одразу взялася саджати.
— Дому ще не було, а тюльпани вже росли, — згадує жінка. — Моя мама дуже любила квіти. То я біля неї й навчилася за ними доглядати.
Нині у її дворі ростуть білі, червоні, рожеві, помаранчеві тюльпани різної форми — піоноподібні Ніцца, Віроза, бахромчаті — Кумміндз, Фабіо, багатоквітковий Тріумф, папугові Априкот і Паррот.
— Коли поряд ростуть тюльпани різних кольорів, їх треба зрізати різними ножицями або щоразу витирати. Бо сік з одної квітки може бризнути на стебло іншої. Тоді соки обох квіток змішуються між собою, і наступного року ті квітки стають тьмяними й плямистими, незрозумілого кольору.
Жінка вирощує до 30 видів квітів. Гіацинти, нарциси і крокуси потребують такого самого догляду, як і тюльпани. У червні-липні їх цибулини теж викопують і зберігають до осені.
— Квіти я не продаю. Для мене вони як діти. Лише роздарюю. На роботі всі знають про мою клумбу. То тільки в колег день народження — зразу до мене по букет, — усміхається Валенко. Вона працює спеціалістом управління Пенсійного фонду у Великобагачанському районі.
Коментарі