12 жовтня у Полтаві відбулася прес-конференція всеукраїнського журналістського Руху "За чесні вибори", який досліджує відомості про кандидатів у депутати по мажоритарних округах.
— Всеукраїнський Рух "За чесні вибори" організували небайдужі журналісти. Разом ми з відкритих джерел досліджуємо відомості про кандидатів-мажоритарників та перевіряємо їх за багатьма критеріями. Мета нашої діяльності — викорінити з наступного парламенту такі ганебні явища, як політична корупція, перехід депутатів з однієї фракції в іншу, зрада виборців, — пояснює київська журналістка Юлія Берзіна.
Щоб з'ясувати об'єктивну картину, іноді журналістам доводиться досліджувати особисте життя кандидатів.
— Критикують, що ми дістаємо факти з особистого життя, але ж депутати — публічні люди, і це правило застосовується також до кандидатів, — говорить Берзіна. — Усі, хто хоче стати політиком, мусять бути публічними.
Активісти об'єднання зараз працюють у більшості регіонів України.
— Ми є у 23 областях України, — наголошує журналіст Руху "За чесні вибори" Олександр Анатоленко. — В усіх цих областях наші колеги збирають інформацію по кандидатах-мажоритарниках. Зосередилися саме на одномандатних округах, тому що переважна більшість із кандидатів на них не відомі широкому загалу. І в засобах масової інформації про них мало відомостей. Але насправді біографії багатьох мажоритарників більш ніж цікаві.
Учасники Руху наголошуюють, що окремі мажоритарники йдуть до парламенту представляти інтереси великого олігархічного бізнесу.
— Багато знаємо про людей у списках. Їм присвячено чимало матеріалів. А ось про мажоритарників невідомо майже нічого, — говорить представник Руху "За чесні вибори" Денис Сергєєв. — Однак кандидат-мажоритарник — це знахідка для олігарха, тому що ці кандидати беруть новизною. Їх ніхто не знає, кредит довіри до них набагато більший. Саме на таких ми і концентруємося — на маловідомих, але потенційно небезпечних.
Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу
Рух "За чесні вибори" започаткувала група зацікавлених активістів у жовтні 2011-го, за рік до виборів народних депутатів України. Мета об'єднання — очистити майбутній парламент від недостойних депутатів.
Учасники Руху розробили для кандидатів громадські критерії доброчесності, серед яких:
— незмінність політичної позиції;
— непричетність до корупційних дій;
— відсутність фактів порушень прав і свобод людини;
— відповідність задекларованих доходів реальним витратам та способу життя кандидата;
— моральні якості, чесність і порядність.
Спільно з журналістами та громадськими активістами учасники Руху перевіряють кандидатів у депутати на відповідність цим критеріям.
Ініціатива відкрита для приєднання громадських організацій та індивідуальних учасників. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу, його представники не братимуть участі у виборах.
Коментарі