За три дні Великодніх свят в області сталося понад 20 лісових пожеж. Серед головних причин — необережне поводження з вогнищами та спалювання залишків минулорічного врожаю.
— Це тільки ті, на які виїжджали рятувальники, коли лісники самі не могли впоратися. А так підпалів було набагато більше, — каже Світлана Наталенко, помічниця начальника управління надзвичайних ситуацій Полтавщини. — Не було такого лісу в області, який би не горів на Великдень.
Із приходом тепла навесні щороку починаються пожежі. Люди підпалюють суху траву і йдуть геть. Відпочивальники залишають тліючі вогнища. Часто викидають недопалки з вікон машин.
— Скільки просимо людей дотримуватися протипожежної безпеки, ніхто не зважає. А при нинішніх погодних умовах, коли дме сильний вітер і пригріває сонце, пожежі швидко поширюються, — зауважує Наталенко.
У неділю 19 квітня в лісовому масиві Новосанжарського лісового господарства біля села Зачепилівка вигоріло 3 га сухої трави і 2 сотки п"ятирічних сосон.
— Від спалювання сухої трави загорівся відстійник, у який зливали залишки від переробки олії. Вогонь перекинувся на молодий ліс, — розказує начальник Новосанжарського райвідділу МНС Анатолій Спорник, 47 років. — Чотири години гасили, бо горіло в кількох місцях. Шкода молоді дерева. У них же була вкладена людська праця, кошти. Як тільки підходять вихідні, після обіду починаються пожежі.
Правила забороняють розпалювати багаття у лісі.
— Виписуємо в основному попереджувальні штрафи за розведення вогнища — 17–51 гривень, — говорить Олег Парсєня, 31 рік, з обласного управління лісового господарства. — Знайти винуватця пожежі нереально.
На полях Гадяцького району масово палять залишки торішнього врожаю, аби не витрачати пальне на обробку поля.
— Коли горить поле, разом горить і лісосмуга, й обочина шляху. На землі вбивається все живе, всі малі комахи і звірки, — обурюється мисливець Василь Бузало.
У гідрологічному заказнику державного значення "Артополот" поблизу села Краснознаменка запалили очерет.
— У ньому була гніздівля диких свиней. Поросята зі свиноматкою згоріли, вискочило близько 40 підгорілих кіз, — каже голова екологічної комісії Гадяцького району Станіслав Литвиненко. — Нема ніде такого, як у нас цей рік. Усе чорне.
Притягнути агрофірми до відповідальності на практиці неможливо.
— Юридично за підпали відповідає сільський голова. Але він безсилий, бо матеріально залежить від керівництва агрофірми, — пояснює інспектор обласної державної екологічної інспекції Сергій Девицький. — І ми теж нічого зробити не можемо. Приїжджаємо на поле, яке горить. Воно оборане по колу, щоб вогонь далі не перекинувся. Поруч стоїть тракторист і заявляє, що поле саме загорілося, а він гасить вогонь. На суді підпал довести неможливо.
Коментарі