понеділок, 18 січня 2021 13:30

Зеленський консервує газову монополію Фірташа

Зеленський консервує газову монополію Фірташа
Влада безсила у відносинах з олігархами, йдеться у публікації. Фото: Reuters

Держрегулювання ціни постачання природного газу населенню суперечить Закону "Про ринок природного газу". Влада консервує газову монополію олігарха Дмитра Фірташа під гаслом боротьби з нею. Про це повідомляє ZN.UA.

Уряд тимчасово, до 31 березня, встановив граничну ціну на газ для роздрібних споживачів на рівні 6,99 грн за кубометр.

У законі зазначено, що ціни на газ — вільні. Уряд упроваджує регулювання цін на газ у незаконний спосіб і не маючи на це повноважень. Як наслідок, це може завершитися блокуванням постанови в суді та подальшим її скасуванням, невиконанням газовиками вимог постанови без юридичних наслідків для них, стягненням газовими компаніями збитків з держави за незаконне втручання в ціни з подальшим їх відшкодуванням за рахунок громадян, зокрема через включення до комунальних тарифів тощо, йдеться в публікації.

По-друге, уряд не дає відповіді на запитання: як каратимуть газовиків, якщо вони продаватимуть газ населенню дорожче за 6,99 грн?

Газовики можуть маніпулювати для збільшення кінцевої ціни до тих самих 10 грн. Наприклад, ціна газу може бути встановлена ними на рівні 6,99 грн, але щоб його купити, треба буде оплатити зверху 3 грн за якісь інформаційно-консультаційні послуги, або ті ж самі температурні коефіцієнти, або як відшкодування витрат на його транспортування. Формально норму постанови буде виконано, проте фактично для населення газ так і не здешевіє.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський готується до 2-го терміну

По-третє, запровадження державного регулювання цін під час сезонних стрибків зростання вартості газу — не боротьба, а консервація газової монополії Фірташа. Оскільки змінити газзбут Фірташа на іншого постачальника може тільки сам споживач, і процедура зміни не така проста, то в українця має бути мотивація витратити на це час. Найкраща мотивація — гроші. Найефективніше вона працює в зимовий період, коли різниця в цінах різних постачальників найвідчутніша. Встановлюючи однакову для всіх постачальників ціну в пікові періоди, держава вбиває таку мотивацію та самотужки захищає постачальників фірташівського дорогого газу від втрати клієнтської бази.

Будучи ще й великими імпортерами, компанії Фірташа, закупивши влітку дешевий газ, мають змогу "пересидіти" тимчасове цінове регулювання без значних втрат, а от нові гравці, які щойно вийшли на цей ринок, щоб створити конкуренцію для монополіста, не так міцно стоять на ногах, тож для них місяці "карантинних" цінових обмежень можуть стати останніми — заробіток суттєво знизиться, а нові споживачі не прийдуть.

У держави може бути один-єдиний правильний шлях у цих умовах — розвиток конкуренції на ринку газу та оперативне припинення зловживань. Повноваження в цій частині мають Антимонопольний комітет і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляє ЗМІ.

Влада насправді безсила у відносинах з олігархами, бо здебільшого їсть з їхніх рук.

Доки президент Володимир Зеленський, який в уявленні українців сконцентрував усю владу в країні у своїх руках, не почне справжньої деолігархізації, подібні кризи виникатимуть постійно та тягнутимуть нас дедалі сильніше й сильніше на дно. Зараз Зеленський не має достатнього впливу і влади в країні, щоб це зробити, йдеться у публікації.

Минулого тижня президент Володимир Зеленський доручив уряду терміново розв'язати питання з тарифами на газ для населення.

У понеділок Кабінет міністрів ухвалив рішення встановити граничну ціну на газ для населення - 6,99 грн за кубометр.

"Ми разом працювали, щоб знайти механізми для цього", - заявив Зеленський.

Зараз ви читаєте новину «Зеленський консервує газову монополію Фірташа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути