пʼятниця, 15 січня 2021 18:38

Зеленський готується до другого терміну

Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді ухвалити зміни до Конституції про зменшення конституційного складу парламенту з 450 до 300 народних депутатів. Ініціатором законопроєкту є президент Володимир Зеленський.

Для законопроєкту тепер потрібна конституційна більшість – 300 голосів у парламенті.

- Для команди Зеленського це буде красивим піар-кроком, який запам'ятається виборцям. В уявленні яких парламентарії - дармоїди, не ходять на роботу. Зеленський не може запам'ятатися успіхами в реформах, економіці, - каже Gazeta.ua голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Автор: Facebook.com/davydiuk
  Побачимо ще багато інформаційно привабливих тем, каже Олексій Кошель.
Побачимо ще багато інформаційно привабливих тем, каже Олексій Кошель.

Як оцінюєте таку ідею президента?

Дискусії про зменшення кількості народних депутатів можна було б вести. Незрозумілою є цифра - 300. Чому не 320 чи 350?

Тема просто популярна, цифра 300 - красива. Певно вона з'явилася, як наслідок роботи політтехнологів і піарників Кучми, які колись пропонували таку цифру на всеукраїнський референдум у 2000 році.

Зменшення кількості депутатів до 300 може негативно позначитися на роботі законодавчого органу. Треба виходити не лише з логіки чисельності населення, а наскільки ефективною буде робота. Різні скликання формують різну кількість комітетів. Раніше їх було 26 (зараз 23. - Gazeta.ua). За умови збереження їхньої великої кількості, в одному працюватимуть 12 депутатів. Це вкрай мала кількість. В умовах низької явки і прогулів.

Також зростуть корупційні ризики - скуповування голосів, зарплати у конвертах.

Цифра 300 - красива. Політтехнологи Кучми пропонували таку на всеукраїнському референдумі у 2000 році

Наскільки це питання актуальне зараз?

Не бачу його у переліку актуальних. Якщо говорити про економію коштів, то в масштабі країни зекономимо копійки.

Одна з найбільших проблем парламенту цього скликання - працює всліпу, депутати самі не знають, які питання будуть розглядати за кілька тижнів . Не кажучи вже про місяці чи півроку.

У Раді попереднього скликання була коаліційна угода. І більше року її дотримувалися.

Зараз бачимо абсурди, коли парламент не ухвалює урядові законопроєкти, блокує їх. Це суперечить логіці, адже Рада формує Кабінет міністрів, який їй підзвітний. Ухвалили лише 7% законопроєктів від уряду Шмигаля.

Парламент ухвалить зміни до Конституції?

Залежатиме від заохочень, які Офіс президента запропонує фракціям і групам. "Слуг народу" мобілізують. Інших можуть заохотити кадровими призначеннями, посадами керівників держпідприємств. Союзником "слуг" виступають група "Довіра" і "За майбутнє", які підтримують законопроєкти з монобільшістю. Можуть залучити "Батьківщину", яка голосувала за проєкт держбюджету на 2021 рік. Також зі "слугами" часто синхронно діють ОПЗЖ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський потрапив у патову ситуацію

Якою бачите реформу парламенту?

Якщо у 8-му скликанні були розмови про парламентську реформу, яку розробили українські експерти і група Пета Кокса (місія Європарламенту. - Gazeta.ua), то зараз цю тему забули.

Треба синхронізувати комітети і кількість міністерств. Щоб робота була паралельною. Тоді законодавча робота буде більш ефективною.

Торік уряд розробляв антикоронавірусні законопроєкти, а парламент їх відкидав, натомість ухвалював авторства депутатів.

Зарплату помічників депутатів треба підвищити. Авторами законопроєктів часто є саме вони. Більш успішно працюють, ніж самі депутати. Як мінімум 2 помічники повинні мати вищу юридичну освіту, а їх зарплата має бути співмірною з ринковою юриста у Києві. Стартувати від 50 тисяч гривень.

Нам, як платникам податків, вигідно платити високу зарплату помічникам, щоб отримати кращу якість законів.

Якщо у 8-му скликанні були розмови про реформу, то зараз про неї забули

Темою скорочення парламенту влада хоче змінити дискурс від проблем з тарифами і вакцинацією?

Побачимо ще багато інформаційно привабливих тем, щоб перебити тему тарифів. Це довгограюче питання, яке буде серйозним ударом по Зеленському.

Тарифи і вакцинація пов'язані із питанням безпеки і фінансових статків кожної сім'ї. Народні депутати далеко, а гаманець родини - близько. Перебити ці теми неможливо. Але можна частково зменшити негатив.

Тема зменшення кількості нардепів запам'ятається. Може бути на рівні ремонту доріг. Коли президент Зеленський буде балотуватися на другий термін або підводитиме підсумки, то це питання зафіксується у позитиві. Парламент сьогодні лідирує серед державних інституцій у негативному ставленні українців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Друзі президента й олігархи гроблять економіку

Зеленський піде на другий термін?

Ледь не всі українські президенти мріяли про другий термін. Соратники Ющенка, Порошенка говорили, що ті працюватимуть два терміни. Такі самі настрої є у Зеленського. На відміну від попередників, він швидко бронзовіє. Потрібен був один рік перебування на посаді, щоб він полюбив довжелезні кортежі, державні дачі та інші атрибути влади.

Зеленський відправився вертольотом до Чернігова, який знаходиться за 100 кілометрів від вулиці Банкова. Для мене, як водія авто, це дещо незрозуміло.

Цілком очевидно, що є не просто розмови, мрія, а ведуть системну роботу для переобрання на другий термін.

Другий старт президентської кампанії Зеленського побачимо з того, що його намагатимуться представити, як людину з феноменальними здібностями. Нібито він за кілька років правління став успішним державним менеджером. Це все не відповідає дійсності. Але коли придворні блогери, політики говоритимуть ці тези, це вказуватиме - нам намагатимуться подати нового Зеленського.

Зеленський швидко бронзовіє

Як зараз виглядає ситуація у фракції "Слуга народу"?

Охарактеризував би однією фразою - з кожним днем все гірше. Якщо голосування "слуг" за закони провести у вигляді графіку, то це падіння під кутом 45 градусів. Падіння кожного місяця. За рік вони розгубили більше 20 нардепів.

У монобільшості є багато різних груп впливу - Павлюка (Ілля Павлюк, бізнесмен з Чернівців. - Gazeta.ua), Коломойського, Ахметова.

Близько 10 депутатів просто ігнорують голосування.

З кожним місяцем цими групами зменшується монолітність фракції. "СН" перестала давати голоси за законопроєкти - це тривожний сигнал. Без підтримки інших сил не можуть ухвалювати закони. За це будуть розраховуватися контролем за фінансовими потоками.

По-друге, різні групи впливу переходять в опозицію до самої фракції. Двох депутатів - Дубінського і Бужанського - можна назвати проросійськими провокаторами.

Для "Слуги народу" буде гарним показником, якщо цього року фракція збереже хоча б 190-200 депутатів, які голосуватимуть за законопроєкти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 170 нардепів працюють в інтересах Ахметова і Коломойського

Які виклики стоять перед президентом?

Ключова проблема влади - у її розбалансованості. Влада нагадує автомобіль, до якого причепили велосипедні колеса. Зеленський і його найближче оточення є головним центром прийняття рішень. Часто ці рішення приймаються емоційно. У форматі "Хороший чи поганий?", "Подобається чи не подобається", "Виконує роль придворного лакея чи ні?". Такі механізми не працюють. Це показує брак менеджерського досвіду.

При цьому парламент і уряд працюють, як конкуренти.

Зеленський вважає себе також керівником виконавчої гілки влади. Він де-факто на сьогодні є прем'єр-міністром. Без його візи Кабінет міністрів не ухвалює жодного серйозного рішення. Така модель влади не може бути ефективною.

Влада має усвідомити - не треба займатися перетягуванням канату.

Впродовж року, під час пандемії коронавірусу, змінилися три міністри охорони здоров'я. Жодного логічного пояснення щодо відставки ні Скалецької, ні Ємця не було. Зеленський подарував Скалецькій квіти, похвалив за роботу і відправив у відставку. Мав би змінитьсь чинний керівник МОЗ, який показав у роботі серйозні прогалини. І це лише один із прикладів.

Подарував квіти, похвалив за роботу і відправив у відставку

Чому Степанова не звільняють?

Пояснити складно.

Президент надає преференції головному санітарному лікарю. При тому, що до менеджерських здібностей Ляшка у час пандемії є питання.

Очевидно, що Ляшко - один з фаворитів. Можливо, посаду міністра тримають для нього. Емоції і настрій президента прогнозувати неможливо.

Зараз ви читаєте новину «Зеленський готується до другого терміну». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути