Влада як і раніше продовжує жити на відкатах, однак зараз це набирає безконтрольного характеру.
Про це Gazeta.ua розповів економіст Олександр Охріменко.
"У державному тендері відкат зазвичай 50%. Ви завершили роботи, ніби заробили, проходить час і з'являється перевіряючий. Тому хто із чиновників сидить на тендерах, багато ризикує, багато бере, але і багато ділитися з іншими. У тендерах до половини грошей йдуть на хабарі. Це одна із причин, чому так часто бувають конфлікти між високопосадовцями. Чому був конфлікт між міністром фінансів і Насіровим? Хотіли його виштовхнути через великі гроші.
Якщо ви службовець і маєте стосунок до тендерів, вас ставлять на цю посаду і щомісяця рекомендують частину перераховувати у партійну касу, офшори. Говорять: з вас 2 мільйона доларів. Не заплатите, поміняємо на більш "кваліфікованого працівника". Така система. Офшори підконтрольні верхівці. Там акумулюватися у деяких випадках мільярди доларів. Вони йдуть на купівлю депутатів, проведення виборів.
"ProZorro" не працює. Компанія виграє, але із нею не хочуть укладати угоди. На неї починають тиснути, приходять перевірки і вона просто відмовляється. Тендер виграють інші. Прибиранням цілого міністерства на 50 тисячах квадратних метрів займається компанія із одним працівником. Отримує 2-3 мільйона гривень на рік за роботу. Всі розуміють — це чистий відкат. Або купили палива для автівок на 12 мільйонів у компанії зареєстрованої 2 місяці тому теж із одним працівником і директором у селі.
Кожен міністр, який приходить, думає як максимально заробити. Бо працює у слизьких умовах і після звільнення треба відкупитися, бо розкрутять кримінальну справу.
А от гроші МВФ фізично вкрасти не можна, бо вони на рахунках фонду і враховуються у золотовалютних резервах. Але наприклад, коли взяли кредит у Світового банку, валюту продали на міжбанку, гривня зайшла у Мінфін, той через казначейство профінансував ремонт доріг. Потім зійшов сніг, зійшли гроші.
Так було за Кучми, Януковича, Ющенка.
Кучма вмів безконфліктно вирішувати питання. Якщо бачив, що хтось сильно "захоплюється" - посував, ставив "смотрящих". Міг залякати, щоб ті не брали більше. За Ющенка був повний бардак. Не скільки він крав, скільки за його спиною. Янукович вів себе по-пацанськи, щоб "доносили, сколько надо". Було чітко зрозуміло "сколько нести". А зараз знову бардак — просять всі і за рахунок хаусу виникають конфлікти. І приклад Насірова показує конфлікт всередині самої влади. Немає чіткого контролю, хто скільки бере", - розповідає Охріменко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Влада гроші не краде" - що сказав Порошенко на початку тижня
Коментарі
1