Конфлікт на Донбасі перетворився цивілізаційне протистояння. Нашим інструментом в ньому має стати ініціативність, а не вичікування. Про це заявив політик і дипломат Роман Безсмертний під час дискусії "Як повернути окупований Донбас?" від Центру досліджень політичних цінностей 7 листопада.
"У війну на Донбасі втягнений весь світ – це цивілізаційне протистояння. Донбас сьогодні не можна заморозити, як Придністров'я. І саме тому нашим основним інструментом має бути ініціативність, а не вичікування.
Формати мінського і нормандського переговорних процесів не працюють. Як тільки вони "засинають", то конфлікт починає розширюватись і рости. Сьогодні нам потрібно шукати інші можливості для вирішення проблем на Донбасі. Але не маємо забувати, що Крим, Азов та Донбас – українська територія. Росія або отримає те, що хоче, або буде давати на світ через Україну. Тому додатково потрібно працювати над загальноєвропейською системою захисту.
Долю Мінську чекає і "Будапешт +", і "Женева+". Маємо знайти дієвий спосіб врегулювання конфлікту. Ми вже багато разів переконались у нежиттєздатності таких форматів. Світ змінився і Росія вжила інструментів, які знаходяться за рамками правил гри. Війни сьогодні більше у соціальних мережах та Інтернеті, а ми боремось як і 200 років тому. Місія України пояснити світові як змінити систему безпеки.
Маємо вийти на двосторонні перемовини із Москвою і навчити шанувати себе. У перемовинах повинні діяти на умовах, що Донбас і Крим – це наша територія і ніяких компромісів тут бути на може".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Дістала безпорадність. Якщо берешся за справу - роби"
Найдовше доведеться працювати над реінтеграцією Донбасу в Україну, вважає політик.
"Чим більше розвивався конфлікт, тим більше було компромісів – вода за людей, електроенергія за території. Держава не помічала таких ситуацій. Нам казали: не тисніть на бойовиків. І ми відходили зі своїх позицій. Наша сьогоднішня ситуація стала можливою через бездіяльність. Ми розв'язали руки всім.
На наступного керівника держави ляже завдання сформувати дієздатну армію. Армія на параді і армія для війни – це різні речі. Зараз ситуація плачевна. На п'ятому році війні це могло стати початком відродження економіки і промисловості. Ресурси, які виділялись на армію, були стартовими для того, щоб це зробити. Бездіяльність посадових осіб заслуговує на кримінальну відповідальність.
Наша слабкість у нашій безвідповідальності. У безініціативній політиці не можне вижити жодна армія. А в нашій ситуації ми повинні бути суперактивними".
На думку Безсмертного, держава повинна вийти на діалог із мешканцями Донбасу.
"Сьогодні надзвичайно важливим є діалог. Нам потрібно зайняти позицію , що Донбас - це українська територія і там є українці. Це старт, щоб політики реалізували там соціальні проекти. Минуло літо, але не було жодної урядової програми для дітей з окупованих регіонів. Ці діти могли побути 3 місяців в абсолютно інших умовах, ніж ті, в яких вони живуть п'ять років. Але їх відпочинком займались тільки волонтери.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори в окупованому Донбасі не мають правового статусу – Безсмертний
Подолання фази бойових дій і мирна реінтеграція – різні речі. Перша можлива в короткі терміни, а друга – дуже довгий період. Над цим доведеться працювати. Нам доведеться терпляче вирішувати внутрішні проблеми".
Роман Безсмертний – колишній народний депутат, один з авторів Конституції України, дипломат. Представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України з 2015 до 2016 року. Він вів перемовини про умови виборів на окупованих територіях та про можливість чи неможливість внесення змін до Конституції.
Коментарі
5