Венеційська комісія радить змінити закон про Конституційний суд.
Про це йдеться у висновку комісії щодо реформи КС, передає "Українська правда".
Варто детальніше прописати правила функціонування Конституційного суду. Рекомендують звузити обсяг рішення КС до тих питань, які містяться у депутатських поданнях. Суд повинен обґрунтувати кожне положення законодавства, яке він оголошує неконституційним.
Можливість повторно повертати на розгляд справи має бути лише у випадках, коли суддя у зв'язку з цим рішенням вчинив кримінальне порушення.
Комісія закликає чітко визначити поняття конфлікту інтересів. Варто виокремити фінансовий конфлікт інтересів. Особливо якщо це пов'язано з увагою до суддів з боку НАЗК або розслідуванням НАБУ.
Рекомендують створити орган для перевірки кандидатів на посаду судді КС. До нього можна долучити міжнародних експертів з прав людини та представників громадянського суспільства.
Якщо сенат КС буде вважати якесь положення неконституційним, його пропонують зобов'язати у разі запиту від президента або Верховної Ради звернутися за підтвердженням у Велику палату суду.
Заповнювати вакантні місця у КС парламентом та Радою суддів комісія закликає лише після створення органу для перевірки кандидатів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кулеба пояснив, чи є загрози безвізу від рішення КСУ
"Відтак створення такої системи є терміновим питанням для того, щоб заповнити ці вакансії", - йдеться у висновку.
Для деполітизації складу КС, суддів за парламентською квотою радять обирати кваліфікованою більшістю.
"У процесі реформи КС з останнім варто проводити належні консультації щодо усіх аспектів реформи. З огляду на особливість ситуації в Україні, КС варто проявити стриманість, якщо внесені поправки будуть оскаржені перед Судом. Венеційська комісія готова надавати свою допомогу у цьому питанні", - зазначають у висновку.
Перевірка майнових декларацій суддів є поширеною міжнародною практикою та повинна урегульовуватися національним законодавством. Про це йдеться у переданій відповіді Венеційської комісії на терміновий запит президента України Володимира Зеленського.
Коментарі