Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен сподівається, що політичне керівництво України якомога швидше вирішить питання щодо ув'язнених екс-прем'єра України Юлії Тимошенко та екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка з метою продовження співпраці з альянсом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В українській армії з'явилось авіапальне: з парашутом стрибнуть 34 тисячі разів
В інтерв'ю в Брюсселі з нагоди 15-річчя підписання Хартії про особливе партнерство генсек альянсу констатував, що за цей час сторони "досягли значного прогресу".
"Я думаю, що в майбутні роки є потенціал для ще більш тісної співпраці, але є й одна велика проблема - це те, що ми розцінюємо як політично мотивовані судові переслідування лідерів опозиції в Україні", - сказав він.
Відповідаючи на репліку, що цей фактор послужив причиною перенесення в Україну візиту Північноатлантичної Ради (ПАР), який міг відбутися цього року, орієнтовно, влітку, Фог Расмуссен пояснив, що в цьому зв'язку "була дана загальна оцінка поточної ситуації".
"Немає причини, з якої потрібно приховувати, що справа Юлії Тимошенко і Юрія Луценка є для нас предметом для занепокоєння. Взаємні зобов'язання поважати верховенство права, права людини - це теж частина нашого особливого партнерства. Я розглядаю ці справи основними каменями спотикання в наших відносинах, тому я закликав політичне керівництво України вирішити це питання якнайскоріше", - заявив генеральний секретар НАТО.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Авіаційні перевезення для НАТО здійснюватиме українсько-російська компанія
Відповідаючи на запитання, що послужить для НАТО чітким сигналом про те, що відносини можуть повернутися в колишнє русло, і візит САС таки відбудеться, Фог Расмуссен підкреслив, що стосовно цього візиту "необхідно брати до уваги багато моментів, у тому числі той факт, що у нас дуже щільний графік ".
"Але в кінцевому підсумку, і дозвольте мені бути дуже відвертим у цьому відношенні, я думаю, що звільнення Тимошенко буде одним з важливих елементів. В цілому, я думаю, що важливим елементом для подальшого розвитку нашого особливого партнерства є прихильність Україні реформ, реформ судової і правової систем ", - упевнений він.
Торкаючись безпосередньо 15-річчя Хартії, генсек альянсу відзначив важливість особливого партнерства, яке грунтується на тому, що "незалежна, суверенна і стабільна Україна є одним з наріжних каменів в євро-атлантичної безпеки". "Це причина, по якій ми вирішили співпрацювати з Україною в рамках особливого партнерства. За ці 15 років ми досягли значного прогресу в наших відносинах", - підкреслив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Перед Януковичем відкриті три варіанти майбутнього"
Нагадавши, що за цей час в Україну кілька разів змінювалося політичне керівництво, Расмуссен констатував, що "у нас були хороші відносини з Україною, наші відносини розвивалися поступово".
Крім того, він звернувся до рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що Україна буде членом НАТО. "Це, звичайно ж, запрошення і свідчить про те, що наші двері залишаються відкритими. Після цього ми ще кілька раз підтвердили позицію про те, що наші двері залишаються відкритими, але в той же час ми повністю поважаємо рішення України слідувати статусу позаблокової держави. Це - рішення України", - позначив генсек позицію альянсу.
При цьому він ще раз підкреслив, що НАТО "розглядає Україну як важливого партнера, хоча в даний час у нас також є і стурбованість". "Я сподіваюся, що політичне керівництво України знає про це і зробить всі необхідні кроки, щоб усунути цей камінь спотикання", - висловив надію Фог Расмуссен.
Коментарі
86