Сполучені Штати Америки сьогодні переживають певну поразку. Їхнє світове лідерство підривають Китай, Індія, Німеччина та Росія. Таку думку журналу "Країна" висловив американський історик українського походження Олександр Мотиль, коментуючи тему "Чи почалася вже Третя світова війна?".
"Але Третьої світової війни як такої немає. І, швидше за все, не буде, - каже Мотиль. - Однак світовий хаос існує через те, що США не спроможні бути жандармом світу. Вони ще довго залишатимуться найсильнішою державою, але таким гегемоном, яким були після Холодної війни, вже не будуть".
На думку історика, падіння американського впливу у світі матиме певні наслідки.
"Перше. Переважно авторитарні арабські режими, які тримались на американській підтримці, руйнуються. Це дає змогу місцевим антирежимним рухам, терористичним і не терористичним, розвиватись, - каже він. - Друге. Країни, які хочуть "ревізії" теперішніх режимів і перегляду міжнародних угод мають вільніший простір для дестабілізаційних дій. Мова йде в першу чергу про Росію. Вона буде найбільшим гравцем і найбільшою жертвою так званої Третьої світової війни. Адже хоче перебрати на себе роль США. Однак їй не вдасться стати супердержавою, бо має занадто слабкий економічний фундамент. Результатом буде імперське перезавантаження, що призведе до зовнішніх поразок та можливого колапсу режиму Путіна. На Близькому Сході зростає роль тероризму. Неминуча поразка Росії дозволить терористам розвинути діяльність і на її просторах. Тому Москва стоїть на початку дуже "смутних" часів. Україна ж, на щастя, не претендує на роль суперпотуги. В основному, залишиться поза сферою хаосу та нестабільності. Звичайно, колапс Росії матиме наслідки для України, але вона зможе від цього відгородитися".
Детальніше про те, чи почалася вже Третя світова війна, читайте в новому номері журналу "Країна".
Коментарі