Українці мусять розуміти, що частина речей, які вважаються цінностями, насправді є інтересами. Таку думку у новому номері журналу "Країна" висловив фахівець зі стратегій Євген Глібовицький.
"І що інтереси підлягають компромісу. Наприклад, люди часом готові жертвувати частиною свого добробуту. В багатьох випадках в Україні мова де-факто підлягає компромісу. Нам треба навчитися розділяти цінності та інтереси, і напрактикуватися гармонізувати їх", - наголосив він.
Глібовицький навів приклад пост-франкістської Іспанії.
"Для того, щоб країна примирилася, на одне покоління досягли консенсусу щодо історичних дискусій: їх залишили історикам для наукових конференцій. Обговорення в суспільстві стихли. Це була так звана політика амнезії. А через покоління, коли пристрасті вляглися, суспільство повернулось до обговорення цих речей – спокійніше та розсудливіше", - зауважив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кримські магазини вперто пишуть цінники українською
"Зняття питань ідентичності – мови, релігії, історії – з порядку денного усунуло б величезну кількість напруги в Україні. З'ясувалося б, що у Львові та в Донецьку батьки однаково незадоволені тим, що їхніх дітей погано вчать у школах. Що і там, і там міліція якісно не виконує своїх прямих обов'язків. А дороги, комунальне господарство, екологія? Дослідження показують: питання безпеки актуальніші для українців за питання ідентичності. Але політичний клас не знає, як жити в умовах нерозділеної України. В країні лише раз – 1999-го – вибори будувались на цінностях безпеки. І виявилось, що нема Заходу та Сходу. Але спекулювати на мові чи УПА легше, ніж підвищити якість шкільної освіти", - підкреслив експерт.
Повне інтерв'ю з Євгеном Глібовицьким читайте у журналі "Країна" № 48 (151) за 13 грудня 2012 року.
Коментарі
67