Причини для військового вторгнення коаліції у Лівію були і економічними, і гуманітарними.
Таку думку в ефірі "5 каналу" висловив дипломат і колишній посол України у США, Ізраїлі і Канаді Юрій Щербак.
"Муамар Каддафі вчинив багато злочинів і ця думка була підтримана Лігою арабських держав. Очевидно, Каддафі вже достатньо набрид своїм сусідам, з якими мав справу, 42 роки стоявши при владі. Тому пройшло головне рішення у всій кампанії - рішення Радбезу ООН. Ніхто не думав, що воно пройде. Дивним було для всіх спостерігачів, що Росія, Китай і Німеччина утрималися, але не ветували це рішення, що відкрило шлях для початку військової кампанії", - зазначив він.
Тепер, за словами Щербака, питання, чи буде кампанія розширена на наземну частину, чи буде продовжуватися в повітрі.
"Може бути патова ситуація. Вони (авіація коаліції - ред.) розгромлять атакуючу інфраструктуру, вже побили багато танків. Але що далі? Лівійська опозиція не має достатньо сил, щоб взяти контроль над всією країною", - підкреслив екс-посол.
Щербак вважає, що головною причиною ухвалення резолюції ООН була економічна: "70% становлять економічні інтереси, тому що Лівія добуває 80 тисяч тонн нафти на рік. Практично вся вона іде в Європу. Велику частину цієї нафти споживає Італія, тому Берлусконі залежить від свого колишнього друга Каддафі. Далі ідуть Франція і середземноморські країни".
Проте, наголосив дипломат, не можна відкидати і гуманітарний аспект.
"Якщо диктатор засидівся у своєму кріслі, не хоче віддавати владу і починає нищити свій народ, то він стає нелегітимним. Захід мав усі козирі в руках, щоб вирішити це питання", - зауважив він.
Екс-посол переконаний, що військова операція мусить перейти до наземної фази: "Попередня резолюція достатня тільки для проведення військової повітряної фази. Проте є дані про перебування на території Лівії спецназу британських збройних сил. Він виставляє маячки і наводить літаки на цілі. Це роблять дуже точно. Фактично це хоч і обмежена, але наземна фаза цієї операції".
Коментарі
5