Військове втручання міжнародної коаліції в ситуацію у Лівії може призвести до закриття на тривалий період найбільш продуктивних родовищ нафти в країні, а також загрожує репресіями для західних нафтокомпаній, вважають експерти.
Італійська Eni SpA, найбільша західна компанія, що працює в Лівії, евакуювала з країни всіх співробітників після того, як Рада безпеки ООН затвердила початок операції зі створення над Лівією "безпілотної зони".
"Основним ризиком для нафтових компаній є можливе пошкодження їх видобувних потужностей, яке ускладнить відновлення видобутку в колишньому обсязі після завершення конфлікту", - відзначає аналітик IAI Institute of International Affairs в Римі.
"Західним нафтовим компаніям залишається тільки сподіватися на те, що Каддафі не знищить належне їм обладнання, - зазначив головний виконавчий директор консалтингової компанії JBC Energy GmbH у Відні Йохан Беніні. - Військова інтервенція означає збереження тривалої невизначеності та в зв'язку з цим волатильності нафтового ринку".
Крім Eni, в Лівії працюють французька Total SA, австрійська OMV AG і іспанська Repsol YPF SA. Британські компанії Royal Dutch Shell Plc і BP Plc здійснювали в країні роботи з розвідки родовищ нафти і газу, проте перервали роботи відразу після початку заворушень.
Згідно з даними агентства Bloomberg, вартість квітневих ф'ючерсних контрактів на нафту марки WTI на електронних торгах Нью-йоркської товарної біржі (NYMEX) до 12:30 за київським часом становила $ 103,23 за барель, що на $ 2,16 (2,14%) вище рівня 19 березня.
Котирування ф'ючерса на нафту Brent на травень на лондонській біржі ICE Futures до 12:31 за київським часом піднялася на $ 2,07 (1,82%) - до $ 116 за барель.
Глава лівійської держкомпанії National Oil Co. Шокрі Ганем повідомив 19 березня, що видобуток нафти в країні скоротився до 400 тис. барелів на добу. За оцінками Bloomberg, у січні Лівія видобувала 1590 тисяч барелів на добу.
Коментарі