"Справжні енергетичні проблеми України можуть початися через 3 роки... у 2010-2011 роках...Ці роки визначені як терміни введення у дію нових газопроводів до Європи. І всі вони проходять в обхід території України, так само як і Білорусі, яка у цьому плані, - наша сестра по нещастю", - цитує Мартинюка прес-служба УНЦПД у понеділок.
На думку експерта, основними перспективними шляхами транспортування природного газу в обхід Україні є проекти Набукко (Nabucco), "Блакитний потік" (Blue Stream), "Південний потік" (South Stream) і "Північний потік" (Nord Stream).
Мартинюк відзначив, що газопровід Набукко, будівництво якого намічене на 2008 рік і введення в дію - на 2011 рік, має з"єднати Туреччину з Австрією через Болгарію, Румунію і Угорщину.
Щорічна потужність газопроводу складатимуть до 13 млрд м3. По ньому планується перекачувати каспійський і, в перспективі, близькосхідний і туркменський природний газ у країни Європи. Він включений у транс"європейську енергетичну систему ЄС. Максимальної потужності у 30 млрд м3 газопровід має досягти в 2020 році.
Російський "Газпром" запропонував варіант постачань російського газу через газопровід "Блакитний потік" по дну Чорного моря до Туреччини для подальшого транспортування через Болгарію, Сербію і Хорватію до західної Угорщини.
Експлуатація цього газопроводу повинна початися з 2010 року з можливістю перекачувати щорічно до 16 млрд м3 газу. Він став альтернативою транспортування російського газу через Україну, Молдову, Румунію і Болгарію.
Крім того, у червні 2007 року російський "Газпром" і італійська компанія Eni Paolo Scaroni підписали спільний меморандум про будівництво нового газопроводу по дну Чорного моря "Південний потік". Він пройде від російського чорноморського узбережжя до болгарської Варни, а далі - через Грецію і Адріатичне море до Італії. Запланована потужність газопроводу - 30 млрд м3 газу на рік.
Газопровід "Північний потік", який за угодою з 2010 року має перекачувати до Німеччини по дну Балтійського моря 9 млрд м3 російського природного газу щороку. Він також є альтернативним для Росії шляхом транспортування газу до західної Європи в обхід Україні. У перспективі пропускна спроможність "Північного потоку" має зрости до 55 млрд м3 газу.
Як наголосив Мартинюк, якщо підсумувати обсяги перспективного транспортування російського газу в обхід Україні (до 180 млрд м3, з урахуванням газопроводу Ямал-Європа через Білорусь) і порівняти їх з можливостями газотранспортної системи України (179 млрд м3 газу щороку на виході), то виходить несприятлива ситуація, при якій Росія зможе після 2011 року повністю ігнорувати українські газотранспортні можливості і повністю диктувати свої умови.
"Такий розвиток подій може призвести до варіанту, який неодноразово звучав, - придбанням російським "Газпромом" української газотранспортної системи одночасно з виведенням цін на природний газ до європейського рівня - 230 доларів за тисячу кубічних метрів", - резюмував експерт, пише Интерфакс.
Коментарі