субота, 19 вересня 2015 16:30

Порошенко все більше нагадує попередника — політолог

Порошенко все більше нагадує попередника — політолог
Фото: www.5.ua

Політолог Михайло Басараб вважає, що якби Петро Порошенко був лідером усіх українців, то у сесійній залі мали б арештовувати не лише "радикалів", а й представників Блоку Петра Порошенка. Про це він заявив у інтерв'ю для Gazeta.ua.

- Затримання Мосійчука має кілька пояснень, - наголошує експерт. - Передусім, Порошенко хотів продемонструвати українцям і західним партнерам свою рішучість у боротьбі з корупцією. Для цього знайшли депутата з фактично опозиційної Радикальної партії, яка нещодавно вийшла з парламентської коаліції. Глава держави вирішив показати, що він готовий боротися не лише з дрібними і середніми хабарниками, а й з корупціонерами серед народних депутатів.
У випадку з Мосійчуком було ще й бажання президента і генпрокурора отримати моральну сатисфакцію за ті звинувачення, які вони чули останнім часом від Олега Ляшка та його команди. Тому затримання Мосійчука було таким рішучим і показовим. Під час виступу у Верховній Раді Шокін не приховував задоволення.

А чому президент не показує таку ж рішучість на "регіоналах"?

- Зрозуміло, що недоторканність "регіоналів" викликає глибоке обурення у абсолютної більшості громадян України. Аби показати збалансований підхід і намір боротися з корупціонерами різних політичних мастей, Порошенкові варто було б затримати і кілька корупціонерів із президентської команди.

Він здатен піти на таке?

Навряд чи. Порошенко не став президентом усіх українців. Він залишився керівником своєї бізнес-імперії і лідером Блоку Петра Порошенка. У такій ситуації глава держави не може бути об'єктивним, рівновіддаленим від політичних сил та груп впливу, не здатен проводити справедливу антикорупційну кампанію. Янукович також залишався лідером "донецьких" і Партії регіонів. Всі інші для нього були чужинцями. Тож навряд чи ми станемо свідками затримання корупціонерів з Блоку Петра Порошенка, хоча таких там багато. У відкритих джерелах достатньо інформації про зловживання у найближчому оточенні президента. Є публічні звинувачення з боку конкретних політиків і громадських діячів. Цього достатньо для порушення кримінальних справ. Де вони?

Так само і "регіоналів" ми не побачимо за ґратами?

- Для годиться серед них знайдуть кілька цапів-відбувайлів. Можливо, й спробують заарештувати когось із нардепів, знявши недоторканність. Не обов'язково з Опозиційного блоку. У парламенті є колишні "регіонали" в інших фракціях і групах. Гадаю, розклавши карти на столі, президенту таки доведеться частково порушити пакт про ненапад із вчорашніми "регіоналами", десь когось затримати хоча б на час слідства. Інакше виглядатиме дивно, якщо за Мосійчуком підуть інші представники Радикальної партії, "Батьківщини" чи "Самопомочі", а корупціонери з "Солідарності" або "Народного фронту" залишатимуться недоторканими .

Нещодавно Юрій Луценко заявив, що він не бачить проблем, якщо в місцеві ради ітимуть колишні "регіонали" за списками провладних партій.

- Луценка не турбує як такі заяви сприймуть українці, які більше року бажають справедливого покарання представників режиму Януковича. Якщо люди бачитимуть "регіоналів" у списках кандидатів від "Солідарності", то це прискорить падіння рівня довіри до президента і його команди.

Чому саджають активістів?

- Очевидно це наслідок серйозних страхів у Порошенка. Напевне, як і у Януковича, у нього є численні фобії перед українським суспільством. Чим далі, тим більше ми помічаємо знервованість у діях і виступах президента. Це видає його емоційну неврівноваженість, що небезпечно для усіх нас. Людина, яка піддається впливу особистих страхів навіть у невинній ситуації може вдатися до невиправдано жорстких або навіть жорстоких вчинків. Саме цим можна пояснити криваві подій на Майдані, коли Янукович застосовував силу до мирних мітингарів.
Раніше я думав, що новий президент у цьому сенсі відрізняється у позитивний бік. Але чим пояснити його одержимість поділити українців на "патріотів", які його підтримують, та "негідників" і "агентів Кремля", які йому опонують? В медіа реалізується інформаційна стратегія, коли і президент, і його оточення намагаються розділити суспільство навпіл. Очевидною стає і активність СБУ щодо активістів, які беруть участь у мирних протестних акціях чи висловлюють альтернативну точку зору на події в державі. Незрозуміла ситуація з відмовою трансляції шоу Шустера на каналі 1+1. Сукупність усіх цих тривожних сигналів свідчить, що Петро Порошенко серйозно занепокоєний, чи навіть боїться суспільного невдоволення. На жаль, але він дедалі більше починає нагадувати свого попередника — Віктора Януковича.

Може, історія з Мосійчуком — це сигнал іншим фракціям, щоб не виходили з коаліції?

Звісно, у затриманні нардепа від Радикальної партії є елемент політичного пресингу щодо партнерів по більшості, демонстрації наслідків за "крамолу". Хоча це завдання не пріоритетне. Такі залякування не діятимуть на досвідчених політиків. Янукович уже на цьому обпікся. Прикро, що нинішній президент не робить висновків із подій, які сталися менше двох років тому.

Зараз ви читаєте новину «Порошенко все більше нагадує попередника — політолог». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

20

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути