Польські депутати пропонують запровадити кримінальне покарання за пропаганду Організації українських націоналістів та Української повстанської армії. Таким чином вони прирівнюються до нацистів і комуністів.
Мета таких змін - "запобігання поширенню брехні про злочин геноциду на Волині та в сусідніх регіонах у межах дії польського законодавства, а також припинення героїзації ідеології фракції Організації Українських Націоналістів Бандери (ОУН-Б) та Української Повстанської Армії (УПА)". На законопроєкт звернув увагу народний депутат та колишній очільник українського Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
Документ на розгляд внесли депутати від партії "Право і справедливість".
Нова редакція має передбачати таке саме покарання за пропаганду ідеології, "що закликає до застосування насильства з метою впливу на політичне чи суспільне життя, зокрема ідеології Організації Українських Націоналістів фракції Бандери (ОУН-Б) та Української Повстанської Армії (УПА), що призвело до геноциду на Волині та в сусідніх областях у 1943-1945 роках".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інформаційний фронт Кремля: як Москва пробує посварити Київ та Варшаву
В теперішній Україні "заперечують факт геноциду, вчиненого ОУН-Б та УПА", йдеться в документі.
Також вважають "обурливим, приголомшливим та шкідливим" те, що в Польщі "виголошують промови та співають пісні, вихваляючи злочинців з ОУН-Б та УПА, зокрема Степана Бандеру".
В'ятрович назвав такий законопроєкт спробою польських політиків "засудити ідеологію боротьби за незалежність України", "від результату якої залежить доля не лише України, але й Польщі".
Згідно з Кримінальним кодексом Польщі, за пропаганду нацистської, комуністичної та фашистської ідеологій карають трьома роками позбавлення волі.
Протягом останнього десятиліття польські оцінки українсько-польського конфлікту часів Другої світової війни виразно радикалізувалися, заявив історик Андрій Козицький.
Якщо десять років назад лише порівняно незначна частина польських науковців та політиків називали конфлікт 1943 року на Волині геноцидом польського народу, то сьогодні подібні заяви зайняли помітне місце в публічному просторі сусідньої держави.
Яскравим прикладом такої зміни суспільного дискурсу став зареєстрований на початку квітня 2013 року у Сеймі Республіки Польща проєкт постанови, котра називає події 1943 року на Волині "геноцидом", а низку українських політичних та військових структур - "злочинними організаціями".
Коментарі