Українці все більше розчаровуються і перестають довіряти владним структурам. Лідируючими партіями українці назвали "Батьківщину" - 11% голосів, "БПП "Солідарність" 9%, партію Вадима Рабіновича "За життя" - 9% та "Громадянську позицію" Анатолія Гриценка - 7%.
Дві третини опитаних, а саме 67%, вважають, що країна потребує нових політичних лідерів. Лише 19% впевнені, що такі лідери вже є. Найчастіше називають Святослава Вакарчука, Євгена Мураєва, Володимира Зеленського та Вадима Рабіновича.
Про це свідчить опитування фонду "Демократичні ініціативи".
"Відчувається критичний попит на нові обличчя в політиці. Але осіб, які могли б задовольнити його, абсолютна більшість українців не бачить. Причиною цьому є розчарування в сьогоднішніх політичних елітах. Таке буває часто, коли суспільство надає великий кредит довіри якомусь конкретному політику, в нашому випадку президенту. За цим завжди наступає великий відсоток розчарування. Але ще більш негативна тенденція — це відмова від участі в виборах", - пояснює Ірина Бебешкіна, директор фонду.
Готовність взяти участь в парламентських і президентських виборах висловили лише 65% опитуваних.
"Зараз міняється мотивація виборців. Люди обирають не того, кому довіряють. А того, кого вважають меншим злом. Саме цим можна пояснити перші позиції "Батьківщини" та "БПП". Ще однією вагомою проблемою наступних парламентських виборів є велика фрагментація партій. Я думаю, десь вісім з них зможе подолати прохідний бар'єр. Це багато, з них буде складно створити коаліцію", - говорить політолог Володимир Фесенко.
Політолог вважає, що проблема зменшення відсотку довіри залежить не тільки від ставлення до конкретної політичної сили чи політика. А й від упередженого ставлення українців до влади взагалі.
Серед державних органів і соціальних інституцій найбільше довіряють волонтерським організаціям - 62%, церкві - 54% та Збройним Силам України - 63%.
Натомість антилідерами стали Верховна Рада, їй довіряють лише 9,4%, президент — 17,2% та уряд, якому повністю або відносно довіряють лише 14% населення України.
"Середовище громадянського суспільства має зайняти більш активну позицію по відношенню до представників влади. Нас не влаштовує те, що ми маємо, але ніхто не хоче брати на себе відповідальність і вимагати реальних змін. Політики не будуть відповідати на важливі для нас питання. Ми маємо їх стимулювати. Бо можемо прийти до ситуації, коли держава і суспільство існуватимуть паралельно і майже не перетинатимуться", - зауважив Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика".
Опитування проводили з 15 до 19 грудня 2017 року в усіх регіонах України за винятком АР Крим та окупованих територій Донецької і Луганської областей. Опитали 2004 респондентів віком від 18 років.
Коментарі