Аби зберегти бізнес у Криму, литовська компанія Novus перереєструвалася через ланцюжок російських і європейських офшорних компаній на порушення санкцій Євросоюзу. Більше того, компанія співпрацювала із підсанкційними підприємствами з Росії за державними контрактами, що також забороняють санкції Євросоюзу.
Розслідування провели російський громадський антикорупційний проект "Муніципальний сканер" і телеканал "Настоящее время". повідомили в "Радіо Свобода"
Novus – це мережа супермаркетів, торгових центрів і магазинів, значна частина яких розташована в Києві. Компанію відкрили у 2008 році литовці Ігор Беззуб і Раймондас Туменас. До анексії Novus відкрив свої магазини в західній частині України на базі невеликої торгової мережі, а в Севастополі – на базі найбільшої торгової мережі "Ален".
Опісля анексії Криму, "Novus Україна" розповсюдила заяву про те, що працюватиме в Криму й надалі. На думку засновників компанії, бізнес має бути поза політикою. Свою діяльність на півострові Novus вела через українську компанію "Планета "Спорт", яка вже в листопаді 2014 року була перереєстрована в російському комерційному реєстрі. Власниками залишалися українські юридичні особи.
З серпня 2016 року "Планетою "Спорт" заволоділа краснодарська компанія "ПБК Трейдинг", яка належить кіпрським компаніям Nigazum Holdings і Skopian Holdings. Кінцевим власником кіпрських компаній є литовська BT Invest Раймондаса Туменаса.
Не зважаючи на чинні санкції ЄС, ТОВ "Планета "Спорт" укладало державні контракти із компаніями, які підпадали під обмеження. З 2016 по 2019 роки ТОВ "Планета "Спорт" на підставі чотирьох державних контрактів в анексованому Криму надавала послуги суборенди державному Російському національному комерційному банкові на суму 7,9 мільйонів рублів або 126 тисяч доларів.
У 2017 році представники BT Invest визнали, що укладали держконтракти з банком, але заявили, що порушенням санкцій це не вважають.
Окрім цього, литовське МЗС після першої публікації "Муніципального сканера" ініціювало перевірку за підозрою в порушенні міжнародних санкцій, а прокуратура відкрила кримінальну справу і почала розслідування. Проте влітку 2019 справа вже була закрита за відсутністю доказів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українця затримали на адмінкордоні з Кримом
У Криму понад 5 років діють санкції щодо компаній. За цей період багато власників закрили бізнес чи продали його.
Проте чимало тих, хто знайшов можливість обійти санкції, написали в ТСН.
Коментарі