Підсумкова прес-конференція за результатами сьогоднішнього саміту Україна-Євросоюз затрималася на годину. Президент України Янукович, президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей та президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу вийшли до журналістів чи то втомленими, чи то не надто задоволеними.
- Президенте Януковичу, сьогодні третя річниця вашої інавгурації. Це день дуже важливих рішень, - Баррозу завершив свій виступ зверненням не до журналістів, а саме до свого українського співрозмовника. - Сподіваюся, що можу розраховувати на вашу особисту підтримку наших спільних цілей політичної асоціації і економічної інтеграції ЄС і України. Це може бути досягнуто і, сподіваюся, буде досягнуто.
Саміт протривав чотири години. Понад дві з них Янукович, Баррозу і Ромпей провели разом – хоча спочатку планувалася лише 20-хвилинна розмова. Поза тим, декораціями саміту стало підписання низки паперів, покликаних створити враження динаміки у відносинах між ЄС і Україною тоді, коли з динамікою великі проблеми. Звісно, досить привабливим звучать плани щодо надання Києву 610 млн. євро макрофінансової допомоги і кредитної – якщо не знати, що ці гроші наявні ще з 2008 року, і Євросоюз обумовлює надання їх виконанням певних умов. Сьогодні Брюссель ці наміри підтвердив. Так само, як і бажання допомогти Україні з модернізацією газотранспортної системи: про можливість отримання значних кредитів було оголошено ще 2009 року, під час другого прем'єрства Тимошенко. Однак умовою цього ЄС та міжнародні фінансові інституції висувають реформування „Нафтогазу" – ні нинішня влада, ні „попередники" намірів щодо цього не демонстрували.
Поза всією інформаційною завісою із підписанням протоколів та меморандумів головним питанням саміту було – чи пообіцяв Янукович Ромпею і Баррозу виконати умови, необхідні для підписання Угоди про асоціацію?
Заяви для преси керівників Євросоюзу - що стали сумішшю легких дипломатичних реверансів та настійливих закликів до Януковича - викликали відчуття , що самі Баррозу та Ромпей в цьому не впевнені.
- Це був позитивний саміт. Ми мали дуже відкритий і позитивний обмін думками з паном Януковичем, - заявив президент Єврокомісії. Він дуже чітко висловився щодо перспектив підписання Угоди про асоціацію. – Це процес, який потребує реформ і прогресу, чітких дій української влади. Я дуже радий, що Україна висловила свою наміри провести реформи і запроваджувати в себе демократичні цінності… Тепер треба перевести заяви в площину конкретних результатів. З нетерпінням очікуватиму конкретних дій у трьох ключових сферах: виборчому законодавстві, загальних економічних та політичних реформах і рішучого вирішення проблеми вибіркового правосуддя. Це реальні і досяжні кроки, які можна вчинити у короткостроковій перспективі.
Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей зауважив, що прогрес у виконанні умов ЄС він хотів би побачити вже до травня.
Янукович відповідав загальними фразами:
- Україна докладе всіх зусиль для того, щоб визначені завдання були виконані якісно та вчасно. Сподіваюся на такий само відповідальний крок і з боку ЄС. Моя розмова з керівництвом ЄС дає мені підстави для оптимізму.
Досить конкретно він висловився лише на тему вибору України між Угодою про асоціацію і Митним союзом Росії, Білорусі й Казахстану. Відповіді передував досить комічний момент – після запитання одного з брюссельських журналістів до Януковича підбіг посол України при Євросоюзі Костянтин Єлисєєв і секунд 15 щось шепотів йому на вухо. Згодом, під час відповіді, посол підходив „консультувати" президента ще раз.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Янукович хоче співпраці з Митним союзом, а Баррозу каже, що там і там бути неможливо
- Ми шукали й шукатимемо можливості співпрацювати з Митним союзом, - такою була, зрештою, відповідь Януковича. – Моделі такої співпраці на сьогодні ще не існує, її не напрацьовано. Але ми ведемо переговори і обов'язково прагнутимемо до того, аби знайти таку модель. Що стосується інтеграції України в ЄС – це питання стратегічне, воно визначене таким українським законодавством, насамперед законом про засади внутрішньої і зовнішньої політики. Він визначає пріоритетним напрямок інтеграції України в ЄС. І це не підлягає сьогодні ніяким ревізіям.
Водянисті заяви Януковича на прес-конференції явно відрізнялися від положень Спільної заяви, ухваленої за результатами саміту його учасниками. „Лідери підтвердили їхні зобов'язання щодо підписання вже парафованої Угоди про асоціацію включно з глибокою і всеосяжною Зоною вільної торгівлі настільки швидко, наскільки рішучі дії та видимий прогрес буде продемонстровано у трьох сферах, на яких було наголошено у висновках саміту ЄС-Україна 2011 року. Можливо, до саміту Східного партнерства у Вільнюсі у листопаді 2013 року. Відповідно, Україна висловлює рішучість у тих сферах, перерахованих у висновках Ради ЄС у грудні 2010 року, щоб досягти цього. Вони (сторони) погодилися сфокусуватися на цьому як на пріоритетному питанні".
Фактично, Янукович підписався під цим та іншими положеннями документу та намірами, викладеними в ньому. В разі реального виконання цих декларацій проблем із підписанням угоди бути не повинно. Чи має Янукович намір справді це виконувати – покаже найближче майбутнє.
Коментарі
74