Українським судам не довіряють 69 відсотків громадян. Такі дані оприлюднив Фонд "Демократичні ініціативи". Самі судді теж занепокоєні цією ситуацією. Проте нарікають, що журналісти більше приділяють уваги суддям-хабарникам, а не чесним професіоналам.
- Причина в тому, що судді перестали бути незалежними. Бо кожна партія, фракція у Верховній Раді, чиновник намагаються протягнути свою людину на посаду судді, щоб потім з її допомогою вирішувати свої проблеми, - вважає колишній суддя 72-річний Юрій Василенко - Правильно, чи неправильно людина притягнута до відповідальності у суді, буде залежати від того, як ставиться до цього певна політична сила.
Друге — це високий рівень корупції у судах. Бо до суддів теж звертаються знайомі, родичі, родичі знайомих. Важко у цьому випадку виносити рішення. Але особливо їм не довіряють через те, що по найбільш резонансних справах рішення вони виносять під тиском — різних посадових осіб і в президентській команді, і в урядовій, і в партійній. Суддя залежний ще й тому, що має пільги, привілеї. Знає, що якщо не винесе вирок, потрібний певним людям, то його позбавлять усього цього. Може залишитися і без посади — бо його наступного разу просто не оберуть. Знайти гріхи у кожного судді дуже легко. Бо навантаження на них зараз настільки велике, настільки їх мало, що вони не встигають виконувати усі параграфи закону. Тому судді і бояться йти проти влади, чи окремих чиновників.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суддям Тимошенко показали, як здирають шкуру із продажного судді
Як зламати цю систему і зробити суддів незалежними?
- Це дуже важко. Усі кандидати на суддів здають іспити. Їм дають тему і вони мають її відписати. Але вони не пишуть, а доручають комусь за гроші, або знайомим робити це за них. Друге, якщо чиновник чи депутат зацікавлений, щоб людина пройшла на пост судді, обов'язково цей чиновник просить у члена комісії, щоб цю особу якось пропустили, не завалили. Це потрібно перелаштувати так, щоб іспити на посаду судді складали на комп'ютері. Мають бути задіяні психологи, щоб відповісти, чи може людина бути суддею, чи ні. Як це робиться у багатьох інших країнах. Ще за Радянського союзу, на курсах підвищення кваліфікації психологи проводили тести, і виявилось, що з 400 осіб придатні для роботи тільки 89 з них. Але ж вони чинили і чинять правосуддя.
Але ж над психологами теж є керівництво?
- Треба так обирати людей у Вищу кваліфікаційну комісію, щоб ці люди не піддавались проханням і умовлянням. Потрібно обирати їх теж з допомогою психолога. А зараз це відбувається не так. Якщо голова суду сказав — треба обрати цю людину, то здебільшого усі голосують за неї. Багато треба зробити, щоб зламати цю судову систему. Бо як ви зламаєте виборність цих суддів? Як можна зламати психологію судді, який приймає рішення виключно після дзвінка депутата? Це потрібно бути настільки принциповою людиною, щоб відмовити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: По другій справі Луценка можуть виправдати - Кармазін
Процеси над лідерами опозиції впливають на довіру до суддів?
- Звичайно. Дивився я процес по Тимошенко, який вів суддя Кірєєв. Він відхилив десь 90 відсотків клопотань. Те, що відбувалось у суді, було явно з порушеннями.
Для таких процесів як по Тимошенко і Луценкові суддя має бути дуже мужньою і стійкою людиною. Раніше молодим суддям ніколи не доручали розглядати такі важкі справи.
Коментарі
8