ЄСПЛ виніс рішення за 5 позовами щодо порушень Європейської конвенції з прав людини з боку української влади під час революційних подій на Майдані. Україна як держава мала виплатити деяким позивачам компенсації за матеріальну та нематеріальну шкоду й збитки, а також витрати, визначені в судових рішеннях.
Суд також вирішив, що вимоги позивачів мають підґрунтя, йдеться в оприлюднених 21 січня рішеннях ЄСПЛ щодо позовів, із якими звернулися 37 українських громадян та 1 громадянин Вірменії.
"Справи стосуються подій щодо протестів на Майдані в Києві та інших містах України. Ідеться про розгін протестувальників, їхні затримання, викрадення активістів та погане поводження з ними, а також пов'язані з цим процесуальні дії. Суд дійшов висновку, що влада умисно застосовувала жорстоке поводження, що держава була відповідальна за вбивство 1 протестувальника. Суд зазначив, що багато постанов про взяття під варту були свавільні. Суд вважає, що влада свідомо з самого початку намагалася завадити проведенню мирних акцій протесту, застосовуючи надмірне насильство та незаконні затримання, щоб досягнути цього", - заявили у ЄСПЛ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Боротьба за свободу та гідність триває досі - омбудсмен
Суд розглянув справи "Шморгунов та інші проти України", "Луценко і Вербицький проти України", "Кадура і Смалій проти України", "Дубовцев та інші проти України" і "Воронцов та інші проти України". Ці 5 справ стосуються подій, які відбувалися в період з листопада 2013 року по лютий 2014-го. Йдеться про розгін учасників акцій протесту, їхні затримання, викрадення активістів і жорстоке поводження з ними, а також пов'язані з цим процесуальні процедури.
Позивачі заявили про порушення їхніх прав, передбачених Європейською конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод. Усі позивачі постраждали від жорстоких дій правоохоронців, скаржилися на порушення їхнього права на протест, на необґрунтовані затримання, а в одній справі йшлося про смерть.
Суд наголосив, що вищевказані зловживання були стратегією з боку влади, а розслідування подій на Майдані у багатьох випадках були неефективні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄСПЛ прийняв позов проти Росії про окупацію Криму
1 грудня 2013 року на майдані Незалежності в Києві вийшли до 1 млн людей. Почалася Революції гідності.
Уночі 30 листопада спецпідрозділ "Беркут" влаштував на майдані силовий розгін протестувальників. Це обурило українців.
Майдан 19 січня 2014 року переріс у силове протистояння із владою. Після двохсоттисячного мітингу на майдані Незалежності активісти "Правого сектора" штурмували кордон охорони урядового кварталу. Ті події називали "Криваве водохреще" або "Вогнехреща".
З ночі на 20 січня сутички зі спецпризначенцями стали перманентні й жорстокі. У відповідь на обстріл феєрверками і закиданнями бруківкою та "коктейлями Молотова", поліція стала регулярно обстрілювати протестувальників гумовими кулями, світло-шумовими гранатами, снарядами зі сльозогінним газом та поливати барикади з водометів.
Коментарі