Якщо ситуація, коли казначейство заморожує кошти місцевих громад, збережеться - до осені місцеве самоврядування не витримає безгрошів'я. Ще на цій сесії негайно треба приймати закон, який дозволить радам обслуговуватися в уповноважених банках.
Позавчора у Стрию працівники комбінату комунальних підприємств пікетували управління держказначейства. Люди вимагали своєї зарплати. Впевнений, що за тиждень чи місяць серія схожих протестів пошириться на інші міста України. Для таких прогнозів є тверда причина і її коріння криється далеко за стінами казначейства. Воно є лише технічним розпорядником коштів. Позавчора ж на своїй сторінці у Фейсбуці зі схожим протестом до уряду виступив міський голова Сум Геннадій Мінаєв. Він заявив, що повідомлятиме громадськість про кожен заморожений у казначействі платіж.
Пікет стрийських комунальників, публічний заяви мерів Сум, Кременчука, Полтави, навіть Донецька... Все це наслідок політики фінансового визискування міст і сіл. Урядовці протиправно заморожують кошти місцевих громад та перенаправляють їх на перекривання бюджетних дірок. Не здивуюсь, якщо затримана зарплата сумлінних стрийських двірників пішла на закупівлю коштовних меблів для Нацбанку чи престижних автомобілів для якогось міністерства.
За умов скорочення виробництва та відтоку інвестицій, фінансова система задихається від нестачі ресурсів. На додаток - непомірні апетити можновладців. Тож грошовий голод місцевих громад наростає, немов сніговий ком. Станом на травень, держказначейство "жувало" 250 тисяч гривень стрийських міських коштів. На 1 липня ж, як кажуть джерела у міськфінвідділі, заморожено було вже 4,5 мільйона гривень. Зростання майже у 20 (!) разів. А це і зарплатня комунальників, і оплата ремонту доріг та будинків. Жоден підрядник не матиме справ із місцевим самоврядуванням, якщо буде бачити, що з ним можуть не розрахуватися.
Обурює ще один аспект проблеми. Нещирість чиновників, їхнє бажання утаємничити реальну картину. Нещодавно казначейство прозвітувало в бюджетному комітеті Ради про блокування розрахунків місцевих бюджетів. Чиновник приніс якісь хитрі таблички, які треба годинами підраховувати, аби віднайти правду по кожному бюджету. Лише коли народні депутати напосілися, "казначей" зізнався про кредиторську заборгованість перед місцевими громадами на суму 1,1 мілярда гривень. І це станом на 1 січня 2013 року. Нині ж сума цієї заборгованості за розрахунками експертів складає не менше 5 мільярдів гривень.
Я далекий від сподівань на те, що з нинішньої ями є швидкий порятунок. Але мусимо шукати порятунок. Інакше, нас чекає колапс.
Вчора на засіданні бюджетного комітету виступив з ініціативою негайно, ще на цій сесії, прийняти закон про можливість обслуговування рахунків місцевих рад в уповноважених банках, а не в казначействі. Відповідний законопроект під номером 2283 зареєстрований депутатами від опозиції ще у лютому.
Біда лише в тім, що провладна більшість не підтримує будь-які опозиційні законопроекти. І робить це винятково з егоїстично-ідеологічних міркувань. Для цього випадку пропоную інший вихід - більшість підтримає таку ініціативу, якщо схожий законопроект до зали внесе Кабмін або хтось з депутатів від більшості. Та зволікати ніколи. Місцеве самоврядування вже паралізоване. Немає жодних підстав сподіватися, що казначейство розморозить рух коштів місцевих громад, адже ситуація триває вже не перший місяць.
Коментарі
13