У 1996 році Україна зобов'язалася компенсувати своїм громадянам заощадження, втрачені ними у фінансових установах СРСР. Однак далі справа рухалася дуже кволо, адже це потребувало колосальних ресурсів. Ініціативи нинішнього та попереднього урядів з компенсації громадянам "тисячі" виявилися суто символічними, зате збурили надмірний ажіотаж у суспільстві. За нинішньої системної фінансової кризи потрібно шукати нові форми компенсації знецінених вкладень. Зокрема, треба передбачити бюджетну компенсацію за медикаменти на вимогу вкладника.
Повернення громадянам заощаджень, втрачених на радянських "книжках" Ощадбанку – це моральний обов'язок, який держава взяла на себе. Виконання цього обов'язку обтяжливе для економіки й не має істотного впливу на добробут постраждалих вкладників. Але символічна справедливість у цьому випадку не менш важлива за фінансову арифметику. Розуміючи це, влада змушена продовжувати компенсації коштом держбюджету, розпочаті ще Юлією Тимошенко.
Торік через ПАТ "Ощадбанк" виплачено компенсації 5,3 млн вкладників та їх спадкоємців на суму близько 4,5 млрд грн. Це - крапля в морі, адже загальна сума згорілих заощаджень складає мінімум 131,96 млрд грн. "Реєстр вкладників заощаджень громадян", який ведеться в "Ощадбанку", щодня поповнюється новими прізвищами. За даними на листопад 2012-го, в ньому було 11,8 млн громадян. Загалом всього близько 6,16 млн осіб отримали "Юлину чи Вітіну тисячу".
На жаль, знекровлений корупційним злодійством бюджет не може забезпечити всім навіть цю символічну "тисячу". "Біло-блакитна" влада намагається вирішити проблему в доволі типовий для неї спосіб. Виплати людям, внесеним до Реєстру після 1 січня минулого року, заморожені на невизначений термін. Минулоріч з'явилася схема пріоритетної виплати компенсацій на... поховання вкладників. Ідея невдала, навіть без урахування її зловісного символізму. Провладні "оратори", які 2008-го критикували "Юліну тисячу", нині чомусь мовчать про соціальні недоліки "поховальних" компенсацій. Що, наприклад, робити тим, хто помер на самоті? Або ж чи матимуть бажання займатися чиновницько-банківською тяганиною пригнічені горем родичі небіжчика?
10 липня цього року провладні депутати спробували потайки переділити бюджетні гроші, призначені на компенсацію заощаджень. Передбачалося перекинути ці кошти на явно сумнівні витрати: ремонт приміщень судів, реконструкцію транспортної розв'язки на маршруті президентського кортежу в Києві тощо. Опозиція зірвала цю аферу, але проблема фінансового тягаря компенсацій для економіки не зникла.
Альтернативний шлях вирішення цієї проблеми пропонується в новому законопроекті №2601а. Тут розроблено додатковий механізм компенсації заощаджень: покриття з бюджету витрат на придбання вкладниками медикаментів. Така схема краще задовольняє потреби вкладників – порівняно з "гробовими" виплатами від Януковича.
По-перше, цільове фінансування купівлі ліків ліквідує для влади спокусливий "загашник", який, в разі чого, можна перекроїти на сумнівні потреби. По-друге, передбачається відшкодування вартості лише тих медикаментів, які купуються в аптеках за рецептом лікаря та включені до Державного реєстру лікарських засобів України. Це гарантує, що кошти витрачаються поступово й за чітко визначеними критеріями. Відтак "аптечні" виплати є значно справедливішими за впроваджені "регіоналами" "гробові". Окрім того, громадянам стануть доступнішими коштовні медпрепарати.
Ідея підготовки цього законопроекту виникла не просто так. Відповідна ініціатива вийшла від людей, коли на самій буденній зустрічі із виборцями до мене звернувся один чоловік, хворий на рак, з докором: чому держава, яка платить йому пенсію 900 грн, не дозволить зняти кошти з "ощадної книжки" хоча б на лікування?
Коментарі
8Это не переходный период, это период тотального грабежа
Януковичь Европе,-"То не я.....А шо я сделал....Я больше не буду..."
Представляю какое мнение сложилось у европейцев когда их пытались развести "переходным периодом" , "тактикой" и "скоростью"! Абсолютно все процессы, происходящие в Украине, предельно ясны для Евросоюза. Более того, за почти три года правления регионалов можно максимально точно предсказывать все возможные ходы украинской власти. Наблюдают как за дикарями, стараются держать ситуацию под контролем и в покое точно не оставят - регресс только усилится.
Создаётся впечатление, что всё окружение Януковича занимается только тем, что старается оправдать (но не в состоянии объяснить) действия своего босса. При этом, по их мнению, все вокруг не могут понять на сколько ему тяжело. Это выглядело бы смешно, если бы украинцам не было бы так печально от безысходности положения, в которое загнана вся страна.
Такое впечетление, что по настоящему умные люди просто не хотят идти советниками к Януковичу, что бы не выглядеть как Герман,что после каждого интервью, выступления, была вынуждена обьяснять всему миру, что на саом деле хотел сказать президент..))
Да уж..Новый шут..Переходной период,... не та скорость...))))).А может топливо и шофет не те?
Ага,еще скажите "период полового созревания",когда подросток часто до конца не осознает,что делает.
Критика им не нравиться видите ли....посмотрите на США: проголосовали,посчитали,признал и,работают - все за 2 дня.Конечно,это же тупые американцы,а мы не ищем легких путей,нам надо несколько недель считать,потом несколько месяцев оспаривать и,в конце концов заявить что наши выборы самые честные и демократические.
хароший саветник. насаветавает
Это не переходный период - это "период пакращання"!
Чи це не той самий Гончарук з адміністрації Ющенка, де він працював. який надав до відділу кадрів фальшивий диплом з університету, в якому ніколи не навчався???? Здається той самий.Дивись , цей президент також взяв його на роботу...