Багатьом не зрозуміла таємниця магічного впливу Віктора Цоя на публіку. Стриманий, похмурий, сухуватий, непроникний і закритий. На сцені не стрибав, шоу не влаштовував. А фанати, як і раніше, пишуть на стінах "Цой жив", збираються у день його смерті під пісні улюбленого автора і співака.
Віктор Цой розбився 15 серпня 1990 року на 35 км траси "Слока - Талсі" під Тукумсом у Латвії, в декількох десятках кілометрів від Риги. Його авто на швидкості 130 км/год вилетіло на зустрічну смугу, де врізалось у пасажирський "Ікарус". У результаті лобового зіткнення 28-річний Цой помер на місці, водій автобуса вижив.
Рання смерть музиканта сприяла народженню міфів: ховали Цоя в закритій труні, мало хто бачив його мертвим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Культового Джима Моррісона "офіційно" поховали в закритій труні
Водій, що їхав за машиною Цоя, свідчив, що всю дорогу авто музиканта їхало рівно й акуратно, а потім на секунду сховалося за поворотом і таємничим чином вилетіло на зустрічну смугу.
Слідів алкоголю в крові Віктора так і не виявили. Не була доведена і версія про те, що Цой заснув за кермом. Але музикант, який завжди брав на рибалку сина, того разу залишив хлопчика вдома, немов передчуваючи біду.
Після загибелі Цоя на стіні будинку №37 в Кривоарбатському пров. Москви хтось на всю стіну вивів чорним: "Сьогодні загинув Віктор Цой". У відповідь написали: "Цой живий". До заморозків біля "стіни" постійно чергували підлітки.
За останні 27 років життя Віктора Цоя розібрали на "кісточки, атоми і молекули". Gazeta.ua зробила огляд найцікавіших фактів.
1. Підлітком Віктор Цой захопився біографією Брюса Лі: почав займатися східними єдиноборствами і багато в чому копіював стиль кумира.
2. В юності Цой малював плакати із зображенням Джима Моррісона, The Beatles, Джимі Хендрікса і продавав їх.
3. Віктор Цой також захоплювався різьбленням по дереву. Його вперше показали по телевізору в програмі "Монітор" як обдарованого різьбяра. Він любив майструвати з дерева японські традиційні фігурки - нецке. Потім роздаровував мініатюрні скульптури друзям і знайомим.
4. Близько 2 років Цой пропрацював кочегаром у вугільній котельні, в якій стали збиратися рокери і проходили неофіційні концерти "для своїх". Сьогодні "Камчатка" (так називали котельню в народі. - Gazeta.ua) - однойменний клуб-музей, присвячений творчості Віктора Цоя, куди приходять шанувальники музиканта.
5. Спочатку гурт "Кіно" називався "Палата №6". Потім його перейменували на "Гарін і гіперболоїди". Лише за кілька років він отримав теперішню назву.
6. Серед улюблених виконавців Цоя - Володимир Висоцький, Борис Гребєнщиков, The Cure, Duran Duran, The Smiths.
7. Перший альбом "45" Цой та його гурт записали 1982 року за підтримки Бориса Гребєнщикова.
8. Перший виступ Цоя в Києві закінчився депортацією до Москви. 1984-го ще не дуже відомий Цой і вже знаменитий Майк Науменко грали "квартирник" (у будинку неподалік столичної прокуратури). Концерт перервав візит дільничного. Господарю квартири вдалося заховати касету із записом. Інакше Цою приписали б "незаконну трудову діяльність".
9. Досі неясно, скільки точно пісень написав Віктор Цой. За однією з версій, їх близько 300.
10. Прототипом "Восьмиклассницы" зі знаменитої пісні Віктора Цоя стала Дженні Яснец, нині успішний дизайнер інтер'єрів.
11. Люди, які оточували групу "Кіно" на гастролях, відзначають їхню феноменальну віддачу. Йдучи за лаштунки після концерту, Цой майже завжди падав від виснаження і хвилин 10 лежав на підлозі без руху.
12. Пісню "Спокойная ночь" Цой написав у Києві. З 10-го поверху готелю "Славутич" відкривався гарний краєвид. Кажуть, цей пейзаж і настрій, що панував у місті, якраз і надихнули Цоя на рядки "Я ждал это время, и вот это время пришло. Те, кто молчал, перестали молчать. Те, кому нечего ждать, садятся в седло, их не догнать, уже не догнать".
13. Після загибелі кумира серед його шанувальників прокотилася хвиля самогубств. У Ленінграді за 3 дні кількість зросла на 30%.
14. З Віктором постійно траплялися дрібні неприємності. То впаде на рівному місці. То забреде в калюжу і промочить ноги. Якось довелося тікати від міліції. Цой вирішив не бігти сходами в підземний перехід на Невському, а перестрибнути огорожу. Але приземлився невдало - зламав ногу і довго ходив з палицею. "Ноги його погано тримали. Ми називали Цоя "одноногим Хендріксом", - згадували друзі музиканта.
15. Єдиний син Віктора Цоя, Олександр, захоплюється музикою, бере участь у декількох проектах. Він також займається веб-дизайном, промоутингом, пробує себе в журналістиці.
16. Нова пісня Олександра Цоя "Опора" написана і зіграна в стилі гурту "Кіно".
17. На честь Віктора Цоя назвали астероїд №2740.
18. Улюбленими квітами Цоя були жовті троянди.
19. Віктор Цой і гурт "Кіно" встигли дати чотири концерти на Заході: в Данії, Італії, двічі у Франції.
20. Віктор Цой не переносив вигляду крові. 1983-го він намагався відкосити від армії в знаменитій пітерській психіатричній лікарні на річці Пряжці. Там Цой написав пісню з невипадковою назвою "Транквілізатор".
21. 1986-го, незважаючи на Чорнобильську катастрофу, гурт "Кіно" приїхав до Києва. Мали зніматися у фільмі "Кінець канікул" - дипломній роботі молодого режисера Сергія Лисенка. Вважають, що ця стрічка запустила кінокар'єру Цоя, хоча "наближені джерела" стверджують, що той був неабияк засмучений тим, що "фільм вийшов таким гівном".
22. До Цоя чіплялися гопники. "Вітю принижували за його національність. Яких ми тільки фраз у пивницях на його адресу не наслухалися! Звичайно, це його зробило закритим. Його в школі дражнили, потім гопники до нас на вулиці чіплялися", - розповідав перший гітарист "Кіно" Олексій Рибін.
23. 15 серпня 2013 року Києві на вул. Грушевського відкрили стіну пам'яті Віктора Цоя.
24. Стрічка Рашида Нугманова "Голка", в якій лідер "Кіно" зіграв головну роль, стала хітом прокату, посівши друге місце за кількістю переглядів. За підсумками опитування, проведеного журналом "Радянський екран", Віктор був названий актором року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Віктор Цой дав останній концерт у Москві
25. Взимку 1986 року Енді Ворхол надіслав подарунки ленінградським підпільним артистам. Це були банки супу "Кемпбел", підписані Ворхолом портрети Мерилін Монро, а також екземпляри його книги "Філософія Енді Ворхола". Вони мали конкретних адресатів, зокрема Віктора Цоя - йому дісталася одна з банок супу. Вона зберігалася вдома у Цоя, потім переїхала до Москви, в квартиру подруги музиканта Наталії Разлогової, до якої Цой пішов від дружини.
26. Віктор Цой самостійно, за півроку, освоїв англійську. На гастролях у Нідерландах, давав інтерв'ю англійською, а також сам переклав тексти своїх пісень. Під час перебування в Америці найбільше Цою сподобалося в Діснейленді.
27. 1989 року музикант відвідав Італію і сфотографувався на тлі Колізею. Того ж року на тому самому місці і практично такий же кадр зроблений в іншого легендарного музиканта - Курта Кобейна.
Батько музиканта Віктора Цоя розповів, що вважає головною причиною загибелі сина і чому досі звинувачує себе в тому, що трапилося.
Коментарі