Ексклюзиви
вівторок, 12 грудня 2017 13:59

Говорити українською - високоморально - Зісельс

Говорити українською - високоморально - Зісельс
"Державну мову повинні пропагувати ті, хто має високий рівень довіри - волонтери, громадські організації, церкви". - Йосиф Зісельс. Фото: vaadua.org

Рік утвердження державної мови має стати живим процесом, без чиновницького офіціозу. Про це Gazeta.ua говорить голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України Йосиф Зісельс:

- Це актуально давно. Якщо Роком державної мови не вдалось оголосити 2017-й, то треба зробити наступний. Українська мова розповсюджується повільно, є спротив з різних боків. Треба не примушувати до неї, а заохочувати. Потрібна позитивна мотивація. Люди мають зрозуміти: говорити українською – не тільки високоморально, а й вигідно у всіх аспектах: громадському, матеріальному.

Національні меншини переймаються, що від Року державної мови постраждає їхня.

- Меншинам варто пропонували формати, при яких українська мова отримувала б позитивний імпульс, а їхня не страждала. На жодному обговоренні я не чув міркувань у цьому напрямі. Випускники національних шкіл мають знати українську мову, літературу та історію. Міністерство освіти недопрацьовує в цьому напрямку. Не формулюють вимоги, не забезпечують школи вчителями, підручниками, словниками. Має бути комплексна програма. Зараз лише точково щось забороняють або дозволяють, - вважає Йосиф Самуїлович.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна ментально відокремилася від Росії - експерт про Рік державної мови

- Мову має пропагувати держава. Однак після розпаду комуністичної системи в нашому суспільстві погано працює пропаганда. Бо держава має низький рівень довіри. Тому мову повинні пропагувати ті, хто має високий рівень довіри - волонтери, громадські організації, церкви. Головне - не забюрократизувати і не заформалізувати все. Має бути живий процес, який просуватимуть не чиновники, а авторитетні люди і організації.

10 листопада звернення до президента Петра Порошенка з пропозицією 2018-й оголосити Роком утвердження державної мови підписали 178 народних депутатів. 17 листопада його підтримав комітет із питань культури й духовності Верховної Ради. А згодом - 36 письменників, науковців і митців. Відповідне звернення надіслали президенту Петру Порошенку.

"Стратегічним завданням держави є забезпечення неухильного дотримання конституційних гарантій щодо всебічного розвитку і функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, - йдеться у ньому. - В умовах гібридної агресії проти України це сприятиме консолідації суспільства, посиленню національної безпеки та суверенітету країни."

Зараз ви читаєте новину «Говорити українською - високоморально - Зісельс». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути