Голова громадської організації "Незалежні" 37-річний Святослав Літинський виграв позов до Харківської міської ради 11 січня 2019-го. Бореться за те, щоб чиновники послуговувалися державною мовою. Із проханням підтримати його заяву за скасування статусу регіональної мови для російської у Харкові він звернувся до Львівського окружного адміністративного суду.
— Ще в серпні я писав у прокуратуру Харківської області, щоб скасували функціонування російської мови у статусі регіональної, — розповідає Святослав. — Заяву передали в облраду. Звідти надійшов лист з відмовою. Зіслалися на Європейську хартію регіональних мов.
Наприкінці вересня Літинський вдруге звернувся в прокуратуру. Після цього депутати облради проголосували за скасування регіонального статусу російської.
— Рішення облради не стосується Харкова. Аби скасувати статус регіональної мови для російської у місті, за це мають проголосувати депутати міської ради. Я звернувся до них з таким проханням. Але виконком залишив мій лист без розгляду. Тоді я подав до суду у Львові. Він визнав протиправною таку бездіяльність Харківської міськради та ігнорування заяви. Зобов'язав розглянути звернення.
У Харкові статус регіональної російській мові надали у серпні 2012-го. Таке рішення зобов'язувало посадовців володіти, крім державної мови, ще й регіональною. Це дозволяв "закон Колесніченка — Ківалова". У лютому 2018-го Конституційний суд скасував його. Після того від статусу регіональної відмовилися у Херсоні та Миколаївській області. Досі він діє в Донецьку, Дніпрі, Одесі та цих областях, на Луганщині, у Запоріжжі, Миколаєві та Каховці на Херсонщині.
— Ми звернулися в Міністерство культури із заявою, аби воно зайнялося статусом російської мови в цих регіонах. Якщо відповіді будуть негативні, оскаржуватимемо їх у суді. Будемо підключати прокуратуру, бо вона має повноваження скасовувати рішення міських і місцевих рад, що суперечать Конституції.
Коментарі