Зарплати бюджетників та пенсії із вересня видають із затримкою від одного дня до тижня.
— У вересні зарплату нам дали більш як на неділю пізніше, — розповідає 39-річна Ірина із санепідемстанції райцентру Хмільник Вінницької області. Прізвища не називає. — Боюся начальства. Доплати, які ми отримуємо за аналізи, навіть ніхто не каже, коли будуть.
Вінничанка 61-річна Ольга Отаманюк раніше отримувала пенсію 22 числа кожного місяця:
— Три дні грошей не було. Подзвонила в пенсіонний. Сказали, всьо начислено, а гроші просто поштарка не донесла. Я ж знаю нашу поштарку. Вона завжди день в день приносить.
В обласному пенсійному фонді запевняють, що гроші перерахували вчасно. А от доплати до пенсій, які призначив суд, та інші соціальні виплати мали видавати після 24 жовтня. Однак грошей на них не буде найближчим часом.
У Києві також затримували виплати. Жителька столичної вул. Вишгородської Нінель Шевченко, 77 років, на пошту ходила тричі.
— За графіком виплачують 24 числа. Грошей немає, кажуть поштарки. При мені дзвонили в банк. Там пояснили: гроші не перечислили. Отримала пенсію 25 жовтня ввечері. А іншим пенсіонерам затримували із 19 жовтня.
— Затримки виплат зарплат медиків, освітян, а також пенсій триватимуть до кінця року, — говорить економіст Борис Кушнірук, 44 роки. — Гроші видаватимуть із затримкою близько тижня чи півтора. Це пов'язане зі значними недонадходженнями в держбюджет. Уряд розраховував, що впродовж року усі підприємства й установи на зарплати витратять 400 мільярдів гривень. З них мали стягнути податки та внески до Пенсійного фонду. Але поки що на зарплати витратили вдвічі менше. Пенсійний фонд недоотримує кошти. Недоїмки перекривають за рахунок бюджетних коштів. До того ж уряд навмисно їх притримує на рахунках казначейства, щоб мати обігові кошти на енергетику та погашення кредитів. Пенсійний фонд діє непрозоро. Враження таке, що головне своє завдання він бачить у тому, щоб переконати громадськість, що пенсію виплачують вчасно.
Наступного року теж можуть затримувати виплати, — продовжує Борис Кушнірук. — Уряд сподівається на значне зростання економіки. Відповідно формують і держбюджет. Але значну частину видатків планують покрити за рахунок продажу облігацій державної позики. Ці гроші все одно доведеться потім повертати.
Коментарі