Перекази у валюті по Україні банки автоматично переводитимуть у гривні. Про це йдеться в постанові Нацбанку, яка набула чинності минулого тижня. Таке нововведення, на думку його керівництва, знизить загальну кількість доларів у країні й посилить довіру до національної грошової одиниці. Перекази з-за кордону в гривні не переводитимуть.
Нова постанова спрямована на утримання курсу гривні на теперішньому рівні, каже доктор економічних наук 33-річний Олексій Лупоносов:
—?У такий спосіб вилучають валюту з обігу, формують із неї резерви. Знаю, деякі банки почали виплачувати відсотки у гривнях за депозитами в доларах. Зараз у Верховній Раді розглядають можливість переведення всіх доларових депозитів у банках у гривню. Тепер долар має коштувати 10 гривень. Але влада робить усе, аби утримати його на позначці 8, щоб не піднімати мінімальні зарплату, пенсію, стипендії та інші соціальні виплати. Хоче створити ілюзію, ніби в нашій економіці все добре. Узяли позику в Росії 750 мільйонів доларів, аби до Нового року протримати курс. Але добробут населення через таку політику погіршується. Людям байдуже, що за рік їхня зарплата в переведенні на долари не міняється. Головне, що за неї з кожним місяцем можна купити все менше м'яса, сала, фруктів та іншої їжі, яка дорожчає.
Законопроект Нацбанку суттєво не збільшить надходжень у валюті, бо 90 відсотків населення переказують через фінустанови гроші у гривнях. І то зазвичай це перекази до 1 тисячі. Великі суми у доларах перевозять з одного міста в інше потягами або автомобілями. Не хочуть "світити" їх у різних базах даних служб переказів, банків тощо.
3304 гривні становила середня зарплата по Україні в серпні, порахували у Держкомстаті. Порівняно з липнем вона поменшала на 122 грн 25 коп. Найбільше отримують у Києві — 5035 грн, найменше на Тернопільщині — 2404 грн.
Сьогодні в обіг введуть монету 50 коп., викарбувану з дешевшого сплаву. Для її виготовлення замість "алюмінієвої бронзи" використовуватимуть низьковуглецеву сталь із гальванічним покриттям. Новий матеріал коштує мало не вдвічі менше. Старі монети з обігу не вилучатимуть.
Депозитні вклади померлих віддаватимуть їхнім спадкоємцям. Нараховуватимуть їм відсотки. Так постановив Верховний суд минулого тижня.
Коментарі