На початку листопада Нацбанк зобов"язав банки продавати валюту за офіційним курсом. За кілька днів готівкові долари та євро зникли з обмінників. На базарах та вокзалах столиці з"явилися валютні міняйли. Ціни — вищі за банківські. Зате купити можна скільки завгодно.
На радіобазарі неподалік залізничної платформи Караваєві Дачі їх помітно здалеку. Тримають пачки грошей.
— 8,3 і 10, — відповідають на питання, почому долар та євро.
Такий же курс і в міняйл, що стоять на ринку житломасиву Виноградар. Один, кремезний чорнявий чоловік років 40 у шкірянці, представляється Василем. Зізнається, що валюту бере на сільгосппідприємстві. Виручку ділять навпіл із директором.
— У них там кілька рахунків у різних валютах, — пояснює. — Дохід мають на махінаціях із податком на додану вартість. По паперах нібито експортують пшеницю за кордон. Отримують із держбюджету 20 процентів від суми фіктивної угоди. За два роки назбирали хорошу суму. Гривні одразу міняли на долари, євро та клали їх на секретний рахунок у банку. Тепер видають ці гроші у продаж.
Щодня Василь виносить на ринок $4–6 тис. Кілька днів брав і по $10 тис.
— Якщо стояти з шостої ранку допізна, можна збути й більшу суму, — запевняє. — А що? Думаєте, хтось тепер буде такий дурний, що кластиме свої кревні на рахунок у банку? Їх же тоді не забереш. Усі міняють на валюту.
Розмову слухає 47-річний Віктор. Розказує, що дефіцитну валюту бере в банку.
— Ніяких зв"язків до цього діла не треба. Домовляєтеся з касиркою — і купляєте собі. Трохи доплачуєте, щоб дівчині була "премія" до зарплати. Схема проста. От, приміром, хтось здає банку 100 доларів. Їх купують за своїм курсом. Касирка кладе гроші собі в сумочку, а по касі оформляє продаж. Потім до неї підходжу я і забираю кілька тисяч. Доплачую їй по 20 копійок за долар. Її начальство в курсі. Воно теж получає свій процент. От тільки не називайте мене міняйлом. Я брокер.
На кожному доларі міняйли мають не менше 50 коп. За день в середньому заробляють по 2,5 тис. грн. Кажуть, одне одному не заважають.
За проїзд 300 метрів до метро столичні таксисти правлять 50 гривень
— Попит такий, що разом ледве задовольняємо. Усі, хто забрав свої вклади з банку, одразу біжать міняти їх на долари. Тепер уряд гарячкує, закручує гайки, намагаються здерти побільше податків. Усі бізнеси, які працюють із прибутком, ідуть у тінь. Побачите, що й самі банки перейдуть на чорний ринок.
Біля столичного універмагу "Україна" теж працюють міняйли — як і на початку 1990-х. Стояти на вулиці не наважуються. Обмін улаштовують у припаркованих перед "Україною" легковиках. Клієнтів до них направляють охоронці універмагу. Один із них, 49-річний Петро Іванович, показує на білу "ладу".
— Там усередині сидять дві жінки, — каже Петро. — Узнай, почом вони продають. Якщо не підійде, поведу вас до іншої машини. За магазіном їх тоже багато стоїть.
— Сідайте на заднє сидіння, — 50-річна Віра не поспішає називати курс.
Вона з напарницею сидять на передніх сидіннях. Через плече — шкіряна сумка. Під ногами термос.
— 7,75, — нарешті повідомляє курс. Тобто за сто доларів маємо заплатити 775 грн. Це на 5 гривень дешевше, ніж в обміннику навпроти входу в універмаг.
— За раз можемо вам поміняти не більше двох тисяч доларів, — просить показати готівку. Кажемо, що гривні треба забрати з машини, і виходимо. Охоронець Петро Іванович не відходить від "лади".
— Ну шо, поміняв? Слухай, поможи на пляшку. Холодно надворі. І начальство порозбігалося. Випити б...
На Центральному автовокзалі столиці валюту продають таксисти. Зо два десятки чоловіків щодня вичікують пасажирів. За проїзд до найближчої станції метро, за 300 м від автовокзалу, не зморгнувши оком, правлять 50 грн. Пояснюють, що така такса. Долар у них також дорожчий — по 8,50.
— Цей курс для приїжджих. Вивалюється яка-небудь бабка — і хода долари міняти, — сміється таксист Олександр, 39 років. — У якійсь Передерипупівці доларів немає. А з телевізора бабка чула, що в банках доларів нема, а ціна зростає. Києва вона не знає, щоб подешевше валюту найти. Та й обікрасти можуть. Такі бабки без проблем беруть долар і по 9 гривень.
— Нацбанк нам удружив, — каже Олександр. — Його "антикризові" міри загнали валюту на чорний ринок. Там такі лохи безтолкові сидять, що від їхніх указів тільки чорний ринок у виграші.
Долари міняйло привозить із Білорусі.
— На одному доларі я заробляю більше гривні. У Білорусі трохи підвищили ціни на продукти харчування, але такої паніки за доларом немає. От і маєте різницю в курсі.
Валюту нині продають у салонах легковиків, бо на міняйл полюють убозівці, пояснює Олександр. Минулого тижня ввечері його затримали. Відпустили наступного ранку.
— Я на них зла не тримаю, бо їм рознарядка така — ловити, — розводить руками. — Але нормальні люди завжди зможуть домовитися.
Про доходи Олександр говорити не хоче. Каже, недавно переселився в Кончу-Заспу, найдорожчу околицю столиці. Обміном доларів хоче заробити на меблі.
— Треба якось три поверхи обставити.
Коментарі
1