— Українці почали забувати про масове банкрутство банків. Поступово довіра відновлюється. Вдома гроші зберігати ніхто не хоче, бо це ще й небезпечно. Рівень злочинності зростає. А банки зараз пропонують непогані відсотки за депозитами, — говорить 40-річний Анатолій Амелін, директор програми "Економіка" Українського інституту майбутнього.
За останній тиждень зросли ставки за гривневими й валютними депозитами. У середньому пропонують 14 відсотків річних. Які причини?
— Причина підвищення ставок за депозитами — банкам потрібні гроші. Сьогодні банківська система прибуткова. Обсяги кредитування, в тому числі споживчого, зростають. Щоб надавати більше позик, необхідно мати ресурс. Зокрема, це можуть бути депозити. Тому банки піднімають на них ставки, щоб конкурувати за залучення грошей.
Валютні вклади цікаві банкам?
— Їм цікаві депозити як джерело ресурсів для видачі кредитів. Валютне кредитування в Україні обмежене. Наприклад, раніше видавали споживчі позики, іпотеку в іноземній валюті. Зараз можна кредитувати лише бізнес, що працює на експорт.
Депозити довгий час вважали чи не єдиним інструментом збереження заощаджень від інфляції. Чи досі це так?
— На кілька років альтернативою депозитам стала нерухомість. Люди не довіряли банкам. Заощадження вкладали в житло. Багато цих квартир стоять порожні. Зараз купувати нерухомість стали менше. Українці починають повертати гроші в банки на депозити. Адже держава гарантує захист коштів. Також це додатковий дохід.
Чого чекати далі?
— Наприкінці року на нас чекає знецінення гривні. Курс долара стрибне. Водночас триває зростання економіки. Є попит на кредити. Підстав для зниження депозитних ставок до кінця року не бачу.
Коментарі