На нашій фабриці скорочують людей. Мені сказали написати заяву за власним бажанням. Але якщо я напишу, то не отримаю вихідної допомоги. А якщо мене звільнять за скороченням штату, то повинні дати. На нас тиснуть. Як мені добитися, щоб мене звільнили за скороченням штату? Я боюся, що можуть приписати якусь іншу статтю, наприклад прогул.
Запитує Оксана з м. Шпола Черкаської області.
Відповідає Олександр Кротенко, 26 років, адвокат, радник юридичної компанії "Корпорейтлоусервіс" у Києві:
— Працівник, якого приймали на роботу згідно з наказом або контрактом, при скороченні має право на вихідну допомогу в розмірі однієї середньомісячної зарплати. Вона може бути й більшою, якщо це передбачено колективним договором вашої профспілки із роботодавцем. Також звільнені за скороченням штату отримують допомогу по безробіттю в більшому розмірі. Можуть оформити пенсію достроково, якщо до настання пенсійного віку залишилося півтора року. Однак це можливо лише, якщо в наказі вказано, що працівника звільняють за скороченням штату відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю.
Справді буває, що на працівника тиснуть, щоб писав заяву "за власним бажанням". Але не керівник підприємства, а головбух, керівник відділу чи кадровик. Такий тиск — незаконний. Згідно зі статтею 43 Конституції, кожен має право на працю, що включає й право на вибір місця роботи. Усні вимоги варто зафіксувати на диктофон. Проте якщо такий тиск здійснюють не роботодавець, а його менеджери, законних методів впливу — обмаль. Поскаржтеся у профком. Напишіть заяву в районну державну інспекцію праці з вимогою скласти припис про усунення порушення вимог законодавства про працю відповідно до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Їхня перевірка стримає ваше керівництво. Роботодавця можуть і оштрафувати на 850-1700 гривень.
Якщо до вас застосовують фізичну силу, погрожують розправою абощо, тоді пишіть скаргу в прокуратуру. Додайте до скарги аудіозаписи усних погроз.
Коментарі