985,4 млн грн заборгувала держава працівникам підприємств і бюджетникам у серпні, повідомляють у Держкомстаті. Найбільші борги в Київській та Харківській областях.
—?Мала отримати своїх чотири тисячі відпускних у липні, коли йшла у відпустку, а дали їх лише в серпні. На путівку довелося позичати, — каже 48-річна Ольга Костюхіна, вчитель вищої категорії харківської школи №16. — Із червня почалися затримки зарплати на кілька днів. Тепер колеги кажуть про кількатижневі.
Існує велика заборгованість зарплати, бо у цьогорічному бюджеті депутати заклали ріст ВВП на понад 3%, а він упав більше, ніж на 1%. До того ж уряду ніде позичити коштів для виплати, вважає 40-річний Андрій Новак, голова Комітету економістів України.
—?Зараз ми вступаємо в четвертий квартал. На нього накопичилося багато бюджетних проблем. Якщо на початку року позик ще вистачало, то сьогодні — ні. Уряд не зміг стабілізувати економіку. У бюджеті бракує 30 мільярдів гривень. Це удвічі більший дефіцит, ніж торік за аналогічний період. Кабмін мало не щомісяця вводив для населення нові податки та збори, щоб наповнити бюджет. Проте ці заходи призвели до зворотного результату — після запроваджених утилізаційного збору та спецмита продажі українських автомобілів скоротилися, виробництво впало вдвічі, відтак податки до бюджету із цієї галузі зменшилися.
Найбільші затримки зарплати перед працівниками великих промислових підприємств у металургійній галузі та на заводах із виробництва електроніки.
—?Зменшилися надходження від промисловості, бо виробництво за останні півроку впало на 5,3 відсотка. Причому ця тенденція продовжується. Влада сподівається поновити співпрацю із МВФ після підписання Угоди про асоціацію із Євросоюзом. Можливо, до кінця грудня погасить більшість боргів перед населенням. Але не виключено, що позику Україні затримають чи дадуть не в повному обсязі. Тоді уряд почне зменшувати бюджетні витрати — забере надбавки, скоротить працівників бюджетної сфери.
Коментарі
3