На шиферному даху свого будинку на вул. Фрунзе у Черкасах 61-річний Микола Петренко встановив сонячну батарею. Гарячу воду використовує у ванній та на кухні.
— Купив її у Китаї, два роки тому був там у відрядженні, — пояснює. — Там є цілі поля сонячних батарей. На них нагрівають воду для міст. Батареї стоять і на багатоповерхівках, і на халупах.
Зсередини скляна трубка оброблена речовиною, яка вбирає сонячні промені на 99,9%. У середині кожної колби стержень зі сплаву міді й латуні. Він віддає тепло воді в баку, що змонтований над колбами. Геліоколектор збирає тепло за будь-якої погоди. О пів на десяту ранку 16 січня в Черкасах хмарно, падає сніг. Проте вода нагрілася до +44°С. Холодна вода надходить на батарею з водогону. Там нагрівається і потрапляє на кухню, до двох ванн та душових.
— Учора погода була краща, то вода грілася до 70 градусів. Якщо температура на виході занизька, автоматика вмикає електронагрівач, — продовжує чоловік. — Потім надходить у водогін.
Багато черкащан встановлюють у квартирах електричні водонагрівачі. Бо з кінцем опалювального сезону гарячу воду відключають. Якісний прилад коштує від тисячі гривень. За електроенергію доводиться додатково платити 20—40 грн.
У домі Петренка мешкають п"ять осіб. 2007-го за гарячу воду щомісяця сплачували комунальникам 100 грн. Водонагрівач-геліоколектор господареві обійшовся майже в 2 тис.
— Торік ми зекономили на гарячій воді півтори тисячі гривень. Сонячна батарея менш як за два роки окупилася, — говорить чоловік.
Микола Іванович працює директором підприємства "Черкаситурист" та готелю"Росава". Із Китаю привіз геліоколектори і для готельного ресторану. Двома рядами встановив їх на пласкому даху:
— Ми закупили стільки приладів, аби щодоби отримувати дві тонни гарячої води. Зимою отримуємо тонну.
Вода надходить у баки на технічному поверсі. Зовні обмотані теплоізолятором.
— Закупив за власний кошт, дав 62 тисячі гривень, бо керівництво не вірило в ефективність. Та як побачило результат, дали премію в кілька окладів, — усміхається Петренко. — Узимку воду інколи догріваємо електронагрівачами. Інститут військово-морського флоту допоміг нам розжитися електрокотлами з підводних човнів. Затрати електроенергії у них удвічі менші, ніж у звичайних.
Вісім котлів змонтували в підвалі готелю.
Колби міцні, витримували град завбільшки з перепелине яйце, запевняє чоловік. Узимку геліоколектор може працювати при -50°С. Китайці обіцяють, що їхні прилади прослужать 25 років.
Сонячні батареї з Німеччини коштують од 6 тис. грн. Трубчасті площею 2,2 кв. м на 3 тис. дорожчі. Гарантія на них вісім років.
Інженер фірми "Касасолар" Ігор Бондарчук, 38 років, радить ставити лише німецькі прилади:
— Вони найякісніші, тому й дорожчі. Польські обійдуться приблизно у стільки само. Деякі запчастини поляки беруть у німців, а деякі — в китайців.
Де продають геліоколектори
"Аванте", Київ, вул. Щусєва, 18/14, (044) 495 21 83
"Добоні", Закарпатська обл., с. Підвиноградів, просп. Незалежності, 10, (050) 372 44 00
"Енергетика і клімат", Київ, пров. Радищева, 8(044) 332 18 07
"Інтелцентр", Київська обл., с. Нові Петрівці, (067) 841 56 71
"Касасолар", Львівська обл., Миколаїв, вул. Мазепи, 21а, (03241) 4 11 81
"Соларпол" Київ, вул. Ірпінська, 76, (044) 361 09 69
"Соларпол-Рівне", Рівне, вул. Данила Галицького, 19, (067) 362 45 95
Коментарі
2