1,5 га земельного паю 78-річний Михайло Мирончак із Чернігова засадив ялинами та соснами. Деревця рубає і продає перед Новим роком. Отримує з ділянки 10 тис. грн на рік.
— Фермери в нас дають за пай 840 гривень чи пару мішків зерна. Я вирішив обробляти сам. Цікавився, що садять за кордоном. Найвигідніше — фруктові дерева або ліс. Домовився із лісництвом про саджанці ялинок і сосен. Купив тисячу по 15 гривень. Гроші в нас із бабою були. Наскладали на смерть, — розповідає Михайло Мирончак.
Його ділянка біля села Жеведь, за 25 км від Чернігова. Дев'ять років тому він засадив деревцями півгектара, за 1 м одне від одного. Воду носив зі струмка на краю поля.
— Тепер беру саджанці з лісу. Викопую молоду поросль сосен та ялин, яка виросла із шишок. У мене тепер росте зо три тисячі деревець, — додає. — Треба, щоб вигналися до 2 метрів. Це найкраща висота для продажу. Ялини доростають за три роки, а сосна — за чотири. Для городу, під картоплю та всяку городину маємо менше 10 соток. Нам із жінкою вистачає.
Щоб торгувати узимку деревцями, Михайло Іванович бере довідку із санстанції, що вони не заражені. У податковій — дозвіл на торгівлю. У сільраді — довідку, що він сам виростив ялинки на своїй ділянці. Виготовлення документів триває близько місяця. Михайло Мирончак подає заявку восени.
На базар у Чернігові вивозить деревця власним мікроавтобусом "Мерседес Спринтер". Невеликі минулої зими продавав по 100 грн, більші — по 150.
Ділянку обгородив колючим дротом, щоб корови не заходили. Селянам із Жеведі дозволяє збирати гриби.
— Завелися рижики, лисички і маслюки. За півгодини відро наберете.
1200
гривень — найбільше в Україні — платить за оренду 1 га фермер із Хмільницького району Вінниччини Іван Куровський. У середньому фермери віддають за оренду паїв по 400 грн/га. Середній розмір земельного паю в Україні — 2,2 га. Найменші ділянки на Закарпатті — від 0,7 га. Найбільші в Запорізькій, Миколаївській, Херсонській областях — до 15 га.
Коментарі