У квітні 2007 року в Українській національній лотереї зірвали найбільший джек-пот за всю історію розіграшів — 15,2 млн грн. Фахівці, які досліджують грошову сферу, кажуть: люди зазвичай не готові до великих грошей. "ГПУ" спробувала з"ясувати, як українці витратили б мільйон доларів.
62-річна рівнянка Ольга Васильчук шість років на пенсії, отримує 597 грн. На питання про мільйон доларів довго не відповідає.
— Боюсь і уявляти, що то за гроші той мільйон! — підіймає руки пенсіонерка. — Маю участок у Новоукраїнці, що за 20 кілометрів від Рівного. Там би я збудувала дачу коло городу. Насадила б рідкісних сортів помідорів. От сусідка розказує, що купує по 50 гривень за десяток у каталозі. То вони рясно родять. Я весь город засадила б. А решту дітям оддала б, внукам на навчання. Вони машину-квартиру купили б.
Дача в Новоукраїнці обійдеться від $30 тис. За рік навчання у найдорожчому столичному виші — Київській академії економіки — треба викласти приблизно $14 тис. Тож на двох онуків знадобиться $140 тис. Сімейний автомобіль "Мітцубісі Ґрандіс" на сім місць — $40 тис. Трикімнатна квартира в центрі Рівного з євроремонтом коштуватиме $150 тис. На всі забаганки пенсіонерка витратить майже $400 тис.
— Я не знайшла б, куди витратити таку велику суму. Напевно, половину потратила б на якийсь непотріб, — сумно додає Ольга Васильчук. — Розсади на помідори на мільйон не накупиш.
Студент Тернопільського економічного університету 21-річний Антон Салко прораховує свої витрати. Жити ощадливо навчився у Польщі на стажуванні.
— Я працював на фірмі з виготовлення меблів. Заробляв близько трьох тисяч гривень. Платив за житло та харчі, — розповідає Антон. — Якби я отримав мільйон доларів, то витратив би їх на меблевий бізнес. Відкрив би фірму, як у поляків. Вклав би половину виграної суми. А частину грошей точно прогуляв би — розкішний відпочинок, поїздки за кордон, новий будинок.
Кругосвітню подорож турагентства пропонують за $13–15 тис. Новий особняк у Тернополі коштуватиме $200–300 тис. На гулянки залишиться $200–300 тис.
За п"ять–десять років люди залишаються ні з чим
Киянка Любов Сидорова, 44 роки, знає, як витратити мільйон доларів.
— Я куплю на всі гроші однокімнатних квартир. Скільки вистачить — стільки й куплю, — розказує жінка. — У різних районах столиці. А потім здаватиму їх в оренду. За житло з євроремонтом братиму подобово. Син уже давно мені каже — розміняй двокімнатну, доплати кілька тисяч доларів і купи дві однокімнатні. В одній — ми, в іншій — квартиранти житимуть. Витрати швидко окупляться. Але куди мені на старість такий ризик.
Однокімнатна квартира у Києві коштує від $100 тис. На мільйон Сидорова могла б купити 8–10 квартир. І за оренду щомісяця отримувати прибуток щонайменше $4 тис.
"Швидкі" гроші найвигідніше вкладати в різні напрямки, каже економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, 31 рік.
— Людина має визначитися: пустити гроші на проживання чи отримувати з них прибуток, — говорить експерт. — Цього року зросли депозити в металах. Я радив би частину грошей покласти на такий депозит. Решту в банк у різних валютах — доларах, євро, гривнях. Скажімо, половину у гривнях. Решту — в іноземних. Але тут є певні ризики. Якщо людина покладе на депозит до 10 тисяч доларів, то в разі банкрутства банку, ці кошти їй повернуть. Але якщо сума більша — клієнт може все втратити. Тому треба розподілити гроші в різні сфери: бізнес, банки, нерухомість, пайові фонди, цінні папери.
Олександр Жолудь стверджує: більшість людей, які швидко розбагатіли, за 5–10 років залишаються ні з чим.
— Не вміють розпорядитися спонтанним багатством. Марнотратство в такому випадку — швидше правило, ніж виняток, — зауважує економіст.
Приватний столичний психолог Олег Чудний, 23 роки, погоджується з експертом.
— Мені кілька разів доводилося спостерігати депресії у клієнтів від того, що легкі гроші швидко зникали, — каже Олег Чудний. — Люди беруть 5 тисяч гривень кредиту на навчання дитини. Але поки дійде до сплати внеску, гроші вже потратили. Усе через те, що людина змалку не мала справи з грішми. Батьки найчастіше відгороджують дітей від сімейних фінансів. Людина дорослішає і не знає, як дати раду своїм коштам.
Психолог радить у фінансових ситуаціях не поспішати. Подумати й розписати — скільки й на що треба грошей. Розкладати суму на кілька частин.
— Такий підхід здається дитячим. Але інакше не навчиш людину раціональності. Я вчу зарплату розділити на десять частин. Визначити призначення кожної десятини, — пояснює Чудний. — Такий спосіб розподілу стає звичкою.
Коментарі