Високі відсоткові ставки за депозитами протримаються до кінця лютого, прогнозує 30-річний Костянтин Кононенко, начальник управління "Єврогазбанку".
— Наприкінці 2011-го була складна ситуація з ліквідністю банківської системи. Національний банк вилучав з обігу безготівкову гривню, щоб фінустанови не мали коштів для спекуляцій з іноземною валютою. У той час як у грудні банкам завжди не вистачає коштів. Бо перед святами громадяни знімають депозити, щоб витратити на подарунки, подорожі та святкове частування. Січень-лютий — мертві місяці. Ресурсів бракує. Тому процентні ставки і далі зростають.
Чого чекати з березня?
— Почнеться зниження ставок. Зараз гривневі вклади приймають під 22-25 відсотків річних. Є і 26,5. У доларах та євро 9-11,5. Ставка може знизитися на 1-3 відсотки річних. Якщо ж на валютному ринку буде нестабільна ситуація та зростатиме інфляція, очікувати зниження ставок не варто.
Ставки за валютними вкладами не збільшувалися. Чому?
— Банкам нецікаво залучати іноземну валюту, бо кредитування населення в іноземній валюті заборонене. Валютні кредити можуть брати тільки підприємства, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність. Таких близько чверті.
Вкладники бояться втратити кошти через знецінення гривні, яке обіцяли на 2012 рік.
— Гривню триматимуть до виборів у Верховну Раду, до кінця жовтня. Далі вона може девальвувати. Складно прогнозувати на скільки. Може, на 10 або й 20 відсотків. Щоб звести ризик до мінімуму, вкладникам радимо робити диверсифікацію вкладів — відкривати рахунки в різних валютах.
Досі вклади тримали в доларах та євро, в окремих банках — у швейцарських франках та у фунтах.
— Деякі банки, переважно російські, приймають тут вклади в рублях. Поки що обсяг таких депозитів — 0,2 відсотка загального обсягу залучених коштів. Наприкінці грудня 2011-го громадяни тримали на вкладах близько 302 мільярда гривень. Це на 17 мільярдів менше, ніж на початку року. Курс рубля залежить від вартості енергоносіїв — основного експортного товару Росії. Вкладати в рубль не варто, на мою думку.
Та загалом валюти країн БРІК — Бразилії, Росії, Індії та Китаю — інвестори розглядають як альтернативу для вкладання коштів. Бо ці держави динамічно розвиваються. Китайський юань теж стабільний. Можливо, років за п'ять українські банки прийматимуть вклади в юанях.
Які ставки пропонують вкладникам в інших країнах?
— Там ставки значно нижчі. Бо й інфляція низька. В США, Канаді, Австралії та Японії ставки подекуди впали до 0 відсотків.
Які депозитні програми можуть з'явитися в Україні цього року?
— За асортиментом ми наблизилися до європейських банків. Проте поки що немає депозитів із плаваючою процентною ставкою. Такі є в Європі та США. Вони прив'язуються до індексу ЛІБОР — індекс середніх ставок депозитів у доларах. В Україні запровадили Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб. Беруться ставки в найкрупніших банках. Там вони завжди нижчі. Цей індекс можуть застосовувати для обрахунку плаваючої ставки. Додаватимуть якусь додаткову маржу, 1-3 проценти річних.
Коли запровадять оподаткування доходів із депозитів?
— Цей податок закріпили в новому Податковому кодексі. Має вступити в дію із січня 2015 року. Скоріш за все, банки стануть податковими агентами — повідомлятимуть податківців про розміщення клієнтами коштів на вклади, автоматично зніматимуть і перераховуватимуть цей податок. Ідеться про 5 відсотків суми доходу за депозитом. Хоча, можливо, 2015 року цю норму переглянуть.
Через нову процедуру ускладниться оформлення. Отже, зростуть затрати фінустанов. Клієнти забиратимуть кошти з банківської системи, уникаючи оподаткування. І вкладатимуть в інші джерела доходів — нерухомість, автомобілі, інвестиційні та пенсійні фонди. Або просто триматимуть у панчосі вдома. Депозитний портфель банків може схуднути на 10-20 відсотків.
Коментарі