неділя, 05 листопада 2006 17:55

Жителі "Сонячного міста" не змерзнуть

  Гірськолижна турбаза у Славському Львівської області збудована за новою енергозберігаючого технологією з використанням цегли з вапняку
Гірськолижна турбаза у Славському Львівської області збудована за новою енергозберігаючого технологією з використанням цегли з вапняку

"Сонячне місто" — так називатиметься місто-супутник, яке невдовзі може постати поблизу Львова. Ідея належить підприємцям Степанові Сивику, 46 років, та його польському колезі з Варшави Єжи Бусловічу, 70 років.

Із авторами проекту ми зустрілися на фірмі Степана Сивика "Обрій". За столом, на якому повно документів і креслень, сидять автори проекту та генеральний директор підприємства "Тернопільенергозбереження" Роман Дошин, 50 років.

Фірма Бусловіча займається будівництвом із використанням екологічних та енергоощадних будівельних технологій. Має хороші контакти в Україні.

— Я в Голландії побачив, що все житло будується за енергозберігаючими технологіями. Є діловий центр — від 5 до 9 поверхів, а 70–80% міста — це малоповерхівки. Переважно — щільна котеджна забудова, де чисте повітря, багато простору та спокійно. Це безпрограшна тема, — впевнено каже Степан Сивик, електрик за фахом.

— Місто-супутник розраховане на 20–30 тисяч жителів. Третина населення отримає роботу на місці. Вартість усього будівництва — 500 мільйонів євро, але всієї суми відразу не потрібно — вистачить і 20 відсотків. А далі почнеться процес реінвестицій, коли люди купуватимуть житло, а отримані гроші підуть на зведення решти будинків. Планується звести 500 тисяч квадратних метрів житлової площі, — пояснює Степан Сивик, переглядаючи папери. — Місто-супутник окупиться за п"ять років.

Автори подали концепцію на розгляд у Львівську обласну державну адміністрацію й отримали дуже схвальні відгуки. Так почалася робота над "Сонячним містом".

Суть проекту полягає у швидкому, дешевому, але якісному будівництві, для якого використовують гіпс — енергозберігаючий будівельний матеріал для стін.

— У Львівській області є чимало гіпсу. У будинках за новою технологією ощадності зводитимуть не тільки стіни, а й поставлять двері та вікна. Європа давно так будує, цей досвід можна перенести в Україну, — каже Бусловіч, показуючи кореспондентові "ГПУ" невеликий брусок гіпсу.

Квадратний метр оцінюють у 550 доларів

Автори "Сонячного міста" розповідають, що в Європі люди охоче обирають житло на околиці міста, а не в центрі.

— Там дешевша земля. Якщо її впорядкувати, підвести комунікації, збудувати на ній житло, то це краще: немає такого обмеження в просторі, як у місті. За ціною квартири у Львові можна купити особняк за межами міста — ось на це ми і націлилися, — розповідає Степан Сивик.

Винахідники спроектували за своєю технологією окремий багатоповерховий будинок, який наступного року здадуть в експлуатацію у Винниках.

— Якісний дім збудують швидко. Він споживатиме вп"ятеро менше енергії, ніж сучасні споруди, — наголосив Сивик.

На обігрів одного квадратного метра житлової площі на Львівщині щороку витрачають 65 кубометрів.

— У наших будинках на це треба менше чотирьох кубометрів, — переконує пан Бусловіч.

— А в скільки обійдеться тепло жителям "Сонячного міста"?

— У кілька разів менше, — запевняє Сивик.

— 300 гривень, які зараз львів"яни платять за центральне опалення двокімнатної квартири, — то не добра цифра, — хитає головою поляк. — Ваші будівельники дають п"ять сантиметрів пінопласту на теплоізоляцію. Це те саме, що в осінньому плащику піти на 40-градусний мороз! Ми кладемо 20 сантиметрів пінопласту і теплий, як дерево, гіпсоблок. Наша стіна має 30 сантиметрів, а за рівнем шкідливого випромінювання в 46 разів чистіша, аніж бетон, цемент і цегла. Такі будинки простоять сотні років.

Житло в місті-супутнику, як обіцяють, буде значно дешевшим. Квадратний метр оцінюють у $550. У Львові на первинному ринку "квадрат" коштує не менш як тисячу.

— Якщо у Львові цей проект не пройде, реалізуємо його в Тернополі. Там для цього є всі умови, — каже Роман Дошин, керівник "Тернопільенергозбереження". — Та й людям це вигідно.

Для міста-супутника потрібні добрі комунікації

За новою енергозберігаючою технологією будівництва житла з гіпсоблоків споруджено гірськолижну туристичну базу в селищі Славське, приватний котедж у спальному мікрорайоні Львова Сихів.
— Вартість будівництва котеджу площею 120 квадратних метрів за нашою технологією буде на 20–30 відсотків нижчою, — каже директор ТОВ "Обрій" Степан Сивик. — За один квадратний метр доведеться заплатити близько 400 доларів США.
Незалежному експертові Тарасові Сосновському, 38 років, директорові ТОВ "Інвестиційна компанія "Комфорт-Інвест", технологія будівництва житла з гіпсоблоків видається дорогою: в Україні немає відповідного обладнання для масового виробництва гіпсоблоків.
— Гіпсоблоки нині задорогі для масового використання, — каже Тарас Сосновський. Але це добрий проект на перспективу. У Львові є ще площі для розбудови. Для міста-супутника потрібні добрі комунікації, які зараз важко провести.

Зараз ви читаєте новину «Жителі "Сонячного міста" не змерзнуть». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути