![Вітрова електростанція біля селища Східниця налічує сім вітряків. Територія обгороджена, але потрапити всередину можна](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/445/445412_1_w_300.jpg?v=0)
75 млн євро вкладуть у будівництво вітрової електростанції потужністю 50 МВт у Дрогобицькому районі. По два вітряки розмістять на гірських хребтах біля сіл Опака, Ясениця-Сільна, Попелі та селища Підбуж. Інвестувати проект захотіла місцева фірма "Дрогобич Енерджі", засновниками якої є українсько-французькі компанії "Бетен Енженьєрі" і "Валорем".
Схожу електростанцію звели 2005-го поблизу Східниці у цьому районі.
— Якби та вітрова електроенергія дешевше коштувала, то якась користь була б. А так що то дасть? — говорить 62-річна Дарія Ванькевич зі Східниці.
У п'ятницю в обід виходить із маршрутки на перевалі між Східницею і Трускавцем. Приїхала у ліс збирати чорниці. До Опаки від зупинки — година ходу. Веде на гору Бухів. Там стоїть стара вітрова електростанція.
Йдемо повз вивіску "Східницьке лісництво" до великої території, обгородженої дерев'яним парканом. На ньому табличка "Заходити заборонено". За 20 м від паркану дві одноповерхові будівлі, біля них на прив'язі дві собаки. Неподалік на схилі поміж дерев у ряд стоять сім вітряків сірого кольору, зо 20 м заввишки кожен.
— Подивіться, які красені, — сплескує руками Дарія Дмитрівна. — Певно, вітру нема, тому не крутять. То були перші вітряки на Західній Україні. Але радості від них жодної не маємо. З неділі підвищать ціни на електрику на 15 відсотків. Чула вчора в обід по колгоспнику, шо будують нові вітряки. Для чого вони нам, не розумію.
З будівлі, покритої червоною черепицею, виходить чоловік, років 45, у воєнних штанях і синій футболці. Підходить ближче, називається Михайлом. Собаки починають гавкати.
— Ви аж тепер надумалися, — кричить до них. — Що ви хочете? Не бачите, тут заборонено ходити. Чому не працюють вітряки? Звідки мені знати. Питайте у "Львівобленерго", то їхня власність. Від січня ремонти роблять, зараз перестали.
Повз нас на велосипеді проїжджає Олег Хім'як, 59 років. Собаки лише дивляться. Він зупиняється, поправляє косу на рамі.
— Та вони і не закрутять, — сміється. — Ті вітряки за сім років працювали від сили пару раз. Решту періоду їх ремонтували. Он минулого року лопасті відвалилися і зрізали ялицю. То добре, що не наробили гіршої біди, під горою якраз робочі будували готельний комплекс. Таке саме буде і з тими вітряками, що хочуть збудувати в Опаці. Гроші вбухають, й усе накриється мідним тазом.
— У Східниці електростанцію невдало спроектували, — говорить 64-річний Михайло Сендак, голова Дрогобицької райдержадміністрації. — Спочатку зловили вітер, а потім він у них пропав. Досвід Східницької вітрової електростанції в Опаці не повториться. Компанія "Дрогобич Енерджі" два роки ретельно досліджувала цей регіон. Цілодобово проводять заміри вітрового навантаження і передають інформацію одночасно у Київ та до Франції. Спеціалісти компанії задоволені. Електростанцію зведуть за рік. Користі від того буде багато. Це і поповнення місцевих бюджетів, і нові робочі місця — не менше сотні. Компанія зобов'язалася відремонтувати дороги в чотирьох найближчих селах.
200
літрів води може нагріти до 30 градусів сонячний колектор протягом ясного дня.
Коментарі