Міністр освіти Дмитро Табачник заявив, що до середини жовтня в усіх школах облаштують туалети всередині приміщень. На Львівщині є 503 школи із надвірними вбиральнями. На переобладнання їх у внутрішні передбачили 4,4 млн грн. Як ними розпорядяться, розповідає заступник начальника обласного управління освіти та науки Роман Бабій, 51 рік.
— Вирішенням проблеми шкільних туалетів в області серйозно зайнялися 2008 року. Тодішній голова облдержадміністрації Микола Кміть сказав, що не годен дивитися, як діти вибігають на вулицю в 20-градусні морози. Тоді тільки половина шкіл — 700 — мали надвірні туалети. Ситуація найгірша в гірських віддалених районах. Навчальні заклади будували там без системи водовідведення. Вигрібні ями ставили на подвір'ї шкіл. У райцентрах ситуація краща. На п'ять-шість шкіл лише в одній туалет на вулиці. За три роки обладнали внутрішніми вбиральнями 219 закладів, витратили майже 13 мільйонів гривень. Зараз у нас менше грошей і більше шкіл. За попередніми підрахунками, до кінця цього року можемо спорудити 163 внутрішні туалети. Решту — до осені наступного. Закладемо у програму розвитку освітньої галузі значно більше коштів, ніж цьогоріч.
Санепідемстанція може призупинити роботу шкіл без внутрішніх туалетів?
— Питання таке стояло, але нам вдалося домовитися. Не те, що на туалети вони закриватимуть очі, просто, можливо, дадуть дозвіл на тимчасове користування ними. Санстанція розуміє, що облаштування вбиральні — це не справа одного дня. Усе залежить від фінансових можливостей та від того, чи є вільні приміщення у навчальному закладі чи їх потрібно добудовувати. Так що з 1 вересня працюватимуть усі школи.
Були випадки захворювань дітей через негігієнічні і холодні туалети?
— Таких скарг від батьків ми не отримували. Однак листи з проханнями покращити вбиральні приходять часто.
Чи збиратимуть у батьків гроші на будівництво вбиралень?
— Якщо вони хочуть, щоб їх діти навчалися в гарних умовах, а держава цього не може забезпечити, то такий варіант можливий. Але якщо директор скаже: "Оцей туалет треба завалити, тут треба прибудову і ви примусово маєте здати 400 гривень" — це викличе агресію. Ми завжди наголошуємо керівникам шкіл уважно обирати батьківський комітет. А то найчастіше до нього входять жінки, які мають багато вільного часу, сім'ю забезпечують чоловіки. Вони не розуміють, що інша жінка гарує, щоб прогодувати дитину. Хто може, нехай здає гроші.
Які ще є проблеми в сільських школах?
— Брак шкільних автобусів. Забезпечити ними всі школи зможемо лише за рік-два. Цьогоріч держава нам виділяє 31 автобус. З обласного бюджету хочемо закупити ще шість. А всього потрібно 87.
Коментарі