четвер, 09 березня 2006 18:10

Оленяча сім"я Лася та Бебі чекають на поповнення

Автор: фото: Віталій Грабар
  Олениця Лася бере хліб із рук гостей Стрийського держлісгоспу
Олениця Лася бере хліб із рук гостей Стрийського держлісгоспу

У вольєрах Стрийського держлісгоспу біля Моршина розводять благородних оленів. З дня на день в оленячої пари Бебі та Ласі буде потом-ство. Їхніх дітей випускатимуть на волю — для поповнення популяції.

Оленячу сім"ю Бебі та Ласі лісівники зводили, як свати. Лася — старша і мала вже двох оленят. Вона "гуцулка" з гір. Бебі — молодший, народився в лісгоспі "Резиденція президента" на Київщині. За час подружнього життя роги Бебі стали доволі крислатими. Лісівники жартують, що це "заслуга Ласі".

Перед тим як ми приїхали до розплідника, мешканців вольєра навмисно не годували. Лісівники кажуть, ситих оленів на оглядини не до-кличешся. Коли ж вони голодні, то підходять до людей самі.

Нам роздають хліб. Один із лісівників тарабанить у металеве відро. Олені біжать на звук і майже без страху беруть поживу з незнайомих рук.

— Це вони зараз смирні, — каже директор Стрийського держлісгоспу 31-річний Ростислав Павлів. — От якби ви зайшли до вольєра в шлюбний період, олень своїми рогами пояснив би, що не варто наближатися до його коханої.

Розповідають, як кілька років тому лісівник опинився біля оленів саме в їхній "медовий місяць". Збуджений олень кілька годин товк рогами свого годувальника. На щастя, людина вижила. А от оленя за злостивий характер довелося застрелити.

Збуджений олень кілька годин товк рогами свого годувальника

Старі роги олень скидає щовесни. Самець зариває їх у таких місцях, що їх важко відшукати. Ростислав Павлів каже, що йому жодного разу не поталанило знайти обидва роги Бебіка:

— Минулого року кілька годин копирсався в болоті й один ріг таки знайшов, а от інший — ну ніяк. Цього року у вольєрі днюватиму й ночуватиму, але обидва роги знайду — на пам"ять, — додає він.

Роги вважаються одним із найдорожчих мисливських трофеїв. У Європі за відстріл благородного оленя з десятикілограмовими рогами легально платять 6 тис. євро. За звіра з такими рогами, як у Бебі (менші за 10 кг), мисливці в Україні платять 2 тис. євро. Саме високі ціни змусили лісівників зайнятися розмноженням тварин.

Начальник відділу мисливського господар-ства обласного лісгоспу Василь Бурмас, 46 років, каже, що розмножувати оленів дуже вигідно. Деякі мисливські господарства завдяки організації полювання на оленів мають рентабельність до 800%.

Дитинчат Ласі та Бебі вигодують, виходять та переправлять до лісу — мисливським господар-ствам. А от їхніх батьків уже ніколи не випустять на волю. Приручені звірі не зможуть нормально жити в дикій природі. Голод, звісно, примусить їх добувати їжу самотужки. Але людей ці олені не бояться й неодмінно потрапили б під приціл мисливців.

Ростислав Павлів згадує, як одного разу Лася вирвалася з вольєра. Побігла не в дикий ліс, а в цивілізований Моршин.

— Втратила навики, — каже лісівник.





Ціни на трофеї


Щоб відстрілити на полюванні благородного оленя, мисливець платить певну суму. Тариф залежить від ваги рогів тварини. Для мисливців-іноземців в Україні діють такі розцінки на роги:

До 2 кг — 230–260 євро

2–3,49 кг — 240–390 євро

5–5,99 кг — 870–1200 євро

7–7, 99 кг — 1510–1790 євро

9–9,99 кг — 3000–3300 євро

Де полюють оленів

Щоб полювати на благородного оленя, його популяція має бути не меншою, ніж вісім особин на тисячу гектарів. У Львівській області є три місцевості, де густота оленів достатня, — Золочівський, Бродівський та Сколівський держлісгоспи. Проте на Сколівщині, попри велику популяцію, полювати заборонено. Тамтешні ліси є заказними територіями, де відтворюють мисливську фауну.
На угіддях Львівського облуправління лісового господарства за рік дозволили відстріляти 21 благородного оленя. Впольовано лише 13. Ще один олень загинув від куль браконьєрів.
Семеро із санкціоновано відстріляних оленів вполювали мисливці з Австрії, Німеччини, Данії, Польщі та Росії. В управлінні є спеціальні ціни для іноземних мисливців — вони приблизно вп"ятеро вищі, ніж для українців.

Зараз ви читаєте новину «Оленяча сім"я Лася та Бебі чекають на поповнення». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути