64-річний Олег Бунь із міста Яремче на Івано-Франківщині виготовляє вдома кольорові олівці великих розмірів. За місяць може заробити до 3 тис. грн.
— У мене дід картинки різьбив, певно, в нього вдався, бо батько електрик, — говорить Олег Бунь.
Виробництво кольорових олівців чоловік налагодив три роки тому. Ідея прийшла випадково, коли пішов до лісу по хмиз.
— Розчищали ліс, гілок багато нарубали, пішов назбирати трохи для печі. Узяв одну гіляку, другу, дивлюся, щось нагадує. Покрутив трохи — як кулькова ручка. Присів собі й подумав, а чому не можуть бути ручки таких розмірів? — згадує умілець.
Бунь нарізав кусками гіляки по 12 см кожна. Приніс додому й поставив заготовки біля станка. Одну частину трохи заточив, іншу рівненько зашліфував. Вистругав п"ятикутну форму. Пробив отвори діаметром 5 мм. Залишилося знайти графіти. Попитав сусідів. Потім пішов до канцелярського магазину. Пачка з 12 штук коштує 5 грн.
Графітну паличку Олег Бунь за допомогою молотка втиснув у отвір стержня. І заточив горішній кінець. Вийшов олівець.
За раз Олег Бунь витесав 12 штук. Відніс олівці на продаж до сувенірного ринку в Яремчі.
— За півгодини в мене розібрали всі до одного, а якась група із Німеччини замовила сто штук на сувеніри. Просили зробити за два тижні й не знімати кори, аби сувенір про Карпати нагадував. Дали 200 доларів.
Чоловік під олівці використовує тільки гірські породи дерев. Найкраще підходять карпатська ліщина, бук і береза. Вони гнучкі й не кришаться, добре піддаються обробці. Бажано брати дерево, що недавно зрубане. Яке довго вилежиться — надто сухе і ламатиметься. Нині кольоровий графіт умільцеві спеціально привозять із Польщі по 2 грн за пачку. Із розмірами Бунь експериментує. Каже, зробив одного разу найдовшого олівця — півтора метра. Одразу купив якийсь іноземець за 50 доларів. Робить майстер і звичайні олівці для малювання, але їх беруть рідше. 12 штук коштують 10 грн. Таких у магазинах повно, а його сувеніри — неповторні. Такі олівці продає від 5 грн. Ціна залежить від розмірів.
— Найбільший торг улітку та взимку. Багато туристів приїжджає. Я до тисячі олівців витесую. За місяць можу заробити три тисячі гривень, — тішиться Олег, — тут великого розуму не треба, головне — залучити уяву.
— Чоловік у мене талановитий, але не вміє своєї праці цінити, — говорить 60-річна Марія Бунь, дружина майстра. — До нього тако підійдуть, а ну, кажуть, навчи, як ти то робиш. Той бере і все розказує. Тепер таких олівців по всьому базару повно. І навіть у Львові на "Вернісажі". Що то насправді Олег таке придумав, ніхто не знає.
Коментарі