У Кременці Тернопільської області відзначають 200-річчя з дня заснування ботанічного саду.
— Одну з найстаріших у Європі пальму Лівістона ми передали до Київського ботанічного саду. Їй 240 років, хоч у природних умовах вона більше сотні років не росте, — каже заступник директора з наукової роботи Кременецького ботсаду Антоніна Ліснійчук, 41 рік. — А у нас як почала цвісти з 1979 року, так і квітне під Новий рік.
У 1832-му частину ботанічного саду Кременецького ліцею перенесли у Київ. На його базі створили теперішній ботсад імені професора Фоміна. Цього року до ювілею відкрили пам"ятники двом його засновникам.
— Пам"ятник австрійцеві Віллібальду Бессеру з вапняку зробив скульптор з Івано-Франківщини Микола Король, — розповідає пані Антоніна. — А ще ми замовили пам"ятний знак ірландцеві Діонісію Мак-Клеру. Він відкрив у нашому саду "азалію понтійську". Рослина трохи схожа на лілію. Гроші на створення пам"ятної плити дав ірландець Нейл Дермо — близько семи тисяч гривень.
Кременецький ботанічний сад перебуває на утриманні Міністерства охорони навколишнього середовища. Об"єктом природничо-заповідного фонду загальнодержавного значення його оголосили 17 років тому.
— У міністерстві на нас заклали 1,3 мільйона гривень, але їх поки що в нас немає, — бідкається Ліснійчук. — Ці гроші передбачені на загорожу саду, створення доріг, спеціальних садів, проведення міжнародної наукової конференції. Погано, що сад не огороджений. Тут часто влаштовують пікніки, люди смітять. І якщо ми, наприклад, висаджуємо щось гарне, що приваблює зір, за деякий час воно зникає.
На 200 га саду росте безліч рослин, зокрема 11 видів червонокнижних, рідкісних. Вражає квітковий годинник. У кожному з його 12 секторів посіяли квіти, які цвітуть саме в ту пору доби, на яку вказує стрілка. Найстаріші рослини в саду — буки, ясени, клени, явори, модрини. Вони — ровесники ботсаду. Тиждень тому, під час буревію, зламався один бук.
Найцікавішим деревом у саду називають бук пурпуролистий. Його листочки мають темно-коричневий колір. Прогулюючись біля дерева, відчуваєш легкий запах сандалу.
— Ми обмінюємося насінням з іншими ботанічними садами. Нам надсилають зерна з Австрії, Швейцарії, Італії, — каже Антоніна Ліснійчук. — У ботанічному саду є п"ять наукових відділів, кожен займається окремим видом рослин. Екскурсії проводимо за п"ятьма екологічними маршрутами завдовжки 25 кілометрів. Квиток для дорослого коштує гривню, для дитини — 50 копійок. У заповідну зону, де зібрані рідкісні рослини, відвідувачів не пускаємо.
Коментарі