
За шість місяців цього року на Львівщині втопилася 51 особа, з них п"ятеро — діти. Минулого тижня з дна гірської річки Стрий водолази підняли тіло 20-річного Руслана Никулина. Хлопець пізно ввечері поліз купатися "на спір". Його тіло несло течією п"ять кілометрів.
Приїхавши на популярне серед львів"ян озеро в селі Наварія (за 10 км від Львова), застали на березі кілька десятків осіб. Небо у хмарах — погода не для запливів. Купатися в озері заборонено, але все одно плавати тут безпечніше, ніж деінде: поруч чергують рятівники. Львівська рятувальна станція міститься в невеличкому будинку на березі.
— Зранку небо затягнуло хмарами, я аж перехрестився — сьогодні людей буде менше, — радіє начальник Львівської рятувально-водолазної служби Роман Фіца, 43 роки. — Ще би вітру, дощу, можна, щоб сніжком притрусило — в нас роботи поменшає.
Рятувальники кажуть, у них зараз гаряча пора. У липні-серпні — у розпал купального сезону — топиться найбільше людей.
— Гарячий, розпашілий — бух у воду, судини звузилися, а серце продовжує качати кров із тією ж швидкістю — ось і все, — пояснює Фіца.
За статистикою рятувальників, найчастіше люди топляться в ставках та озерах. Потім — у кар"єрах та гірських річках. Тонуть переважно в другій половині дня, між 18.00 та 19.00.
— П"ють, гуляють, починають битись об заклад: "Я перепливу". І нема, — розповідає начальник аварійно-рятувальної маневреної служби Лещишин Іван, 41 рік. — 85% трагедій стаються після п"янок. Зухвалість на воді — одна з перших причин утоплень.
Бух у воду, судини звузилися, а серце продовжує качати кров
Чорні дні для рятувальників — свята Івана Купала та Петра і Павла. Бучні гуляння на березі водойм закінчуються фатально для нетверезих.
— У кар"єрі в селі Ясниська минулого року втопилася молодиця, — додає Лещишин. — Cеред ночі пішла помити руки й шубовснула у воду. А біля берега глибина десять метрів. Компанія зауважила, що дівчина зникла, лише коли протверезіла.
Головною причиною загибелі дітей у воді рятувальники називають безпечність батьків.
— У нас як: приїхала сім"я на берег, доки мама готує канапки, тато миє машину, діти самі по собі, одразу — хлюп у воду, — розповідає Роман Фіца. — На озері в Наварії двоє хлопчиків восьми і п"яти років залізли в дірявий човен, то ми їх аж на середині озера впіймали. Добре, що поблизу рятувальна станція, катер підібрав. А батьки тим часом вогонь на березі роздмухували.
Водолази нарікають, що у водоймах Львівщини надзвичайно складно шукати тіла.
— Скрізь темна вода, тому інколи потопельника не побачиш, "не поцілувавшися" з ним, — каже Іван Лещишин. — Але в нас люди купаються навіть у водоймах, у які в водолазному костюмі страшно заходити.
У п"ятницю на Івана Купала в Львівській області втопилося сьомеро людей. Всі молоді — до 35 років.
Трагічний рекорд потопельників було зафіксовано в 2003 році. Тоді в спекотний день на Івана Купала втонуло восьмеро людей.
2003 р. — 156 осіб
2004 р. — 74 особи
2005 р. — 118 осіб
Де можна купатися
У Львівській області 1734 водойми. Місць організованого відпочинку — 23. Лише вісім мають водойми, де офіційно дозволено купатися:
під Львовом: Винниківське озеро, Брюховичі;
Пустомитівський район: лісгосп "Бухта вікінгів", ТОВ "Озерний край", база відпочинку "Гранд-резорт";
Перемишлянський район: ТОВ "Узлісся";
Городоцький район: бар-мотель "Чарівна долина", база відпочинку "Сокіл";
Яворівський район: база відпочинку Львівського мотозаводу "Лісова казка", Національний природний парк
Коментарі