311 жителів області одружилися з іноземцями за вісім місяців цього року. Переважно зі Львова, Дрогобицького, Жовківського, Стрийського районів. 70% — жінки. Найчастіше укладають шлюби з поляками, росіянами, італійцями, турками, канадцями, американцями, молдованами. Говоримо про це з Іриною Оливою, 47 років, заступником начальника обласного управління юстиції.
— Цього року інтернаціональних шлюбів на кількадесят більше, ніж за такий період торік. Наші чоловіки відповідальні та надійні, а жінки гарні й працьовиті. Це цінують іноземці. Знайомляться під час навчання в університетах, під час подорожі чи на заробітках. Ми не розпитуємо про почуття чи причини одруження, виконуємо суто юридичну роботу. Але бачимо, що більшість закохані одне в одного. Шлюбний контракт укладає одне подружжя із 10. Недавно 88-річний австралієць одружився з молодицею трохи за 30 із Жовківського району. Контракту не укладали.
Які документи треба надати іноземцю, щоби побратися з українкою?
— В Україні, на відміну від країн Євросоюзу чи сусідніх Росії й Білорусі, простіше зареєструвати шлюб. Тому українці одружуються з іноземцями тут. Закордонним женихам потрібно лише подати паспорт громадянина країни та довідку з їхнього органу влади про сімейний стан. У деяких державах дають ще й дозвіл на реєстрацію шлюбу. Довідки про медичний стан, несудимість, легальність перебування непотрібні. Усі документи мають бути перекладені українською мовою і завірені нотаріусом. Щоб шлюб, укладений в Україні, визнали в країнах Європейського Союзу, його потрібно легалізувати. У ДРАЦСі засвідчують свідоцтво про реєстрацію шлюбу. Платною кур'єрською поштою відправляють ці документи в Міністерство закордонних справ України, до Департаменту консульської служби. Лише після того, як на документі поставлять апостиль, міжнародний штамп, шлюб визнають на території обох держав. У країнах колишнього Радянського Союзу легалізація не потрібна.
Які документи потрібні українцям, щоб зареєструвати шлюб за кордоном?
— У різних країнах інакше, цю інформацію потрібно самостійно перевірити. Можуть вимагати і медичну довідку, і довідку про несудимість, і багато іншого. Щоб легалізувати шлюб в Україні, слід документи із його реєстрації надіслати в українське консульство, яке розташоване в країні, де офіційно укладений шлюб.
Комусь відмовляли в реєстрації шлюбу?
— Ні, цього ми не можемо. Українські дівчата можуть одружуватися із 17 років, хлопці з 18. Велика вікова різниця, національність, віра, небажання батьків не можуть стати перешкодою. Але є винятки. Наприклад, наречені є близькими родичами одне одному. Або якщо працівник отримає достовірні відомості, офіційно підкріплені, що хтось із наречених перебуває у шлюбі.
Одного разу прибігали батьки 23-річного львів'янина, просили не реєструвати його шлюб із 40-річною литовкою. Тут працівники загсу безсилі, люди повнолітні, це їхнє життя.
Яка пара найбільше вразила?
— У серпні на консультацію прийшли наречені. Вона — українка, він з Бангладеш. Обоє молоді, років по 25. Знайомі кілька місяців, але одне одного не розуміють, англійської не знають. Як вони спілкуються? Як взагалі познайомились, я так і не зрозуміла. Попросила прийти наступного разу з перекладачем.
Вражає, коли дівчата їдуть на постійне місце проживання до мусульманських країн, виходять там заміж. Вони ж мало захищені законодавством, там інша релігія, звичаї.
Чи особливі церемонії шлюбів з іноземцями?
— Їх ведуть державною мовою, багато хто запрошує перекладача. Були весілля у національному стилі, причому нареченим був чорношкірий хлопець із ПАР. Добре розмовляв українською. У міському загсі у червні було весілля в шотландському стилі — наречений одягнувся у спідницю-кілт. До Євро-2012 Львівський загс хоче запровадити нову послугу — реєстрацію шлюбів з використанням символічних елементів іноземних держав, прапорів та пісень. На чемпіонат з'їдуться багато іноземців. Буде багато весіль.
Коментарі
2