6 лютого відбувся візит президента Віктора Януковича до Литви. Під час перемовин зі своєю литовською колегою Далею Грібаускайте, іншими чиновниками глава Української держави наголосив на відданості нашої країни європейським цінностям. Адже у листопаді у Вільнюсі пройде саміт "Східного партнерства". Очікується підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною.
Будемо відверті, процес розширення Євросоюзу сприймається у Старому Світі далеко не однозначно. Кілька держав так званої Старої Європи, що перебувають у стані економічної скрути, прагнуть стати "істиною в останній інстанції". Намагаються висувати все нові умови для потенційних членів ЄС. Їхні лідери публічно висловлюють сумніви в європейській ідентичності України, хоча державність та основи демократичного розвитку нашої країни нічим не поступаються західноєвропейським. З іншого боку, держави, які нещодавно стали членами Європейського Союзу, колишні країни соцтабору та радянські Прибалтійські республіки надають практичну допомогу Україні.
Після встановлення дипломатичних відносин між Україною та Литвою в грудні 1991 року діалог двох країн став зразковим серед пострадянських держав. Київ та Вільнюс не мали жодних суперечностей, і це дало змогу мати ефективне партнерство, хоч би хто був біля керма двох держав. Звернемо увагу на кілька фактів. Товарообіг між нашими країнами становить сьогодні майже $500 млн. Цілком очевидно, що нашим державам до снаги суттєво збільшити товарообіг уже найближчим часом, адже можливості співпраці реалізовані у кращому випадку на третину. Зокрема, балтійські та чорноморські порти можна зв'язати швидкісними магістралями, що можуть стати складовою загальноконтинентальної транспортної інфраструктури.
Варто наголосити, що інтенсивність контактів між високопосадовцями України та Литви є безпрецедентно високою у відносинах між колишніми республіками Радянського Союзу. Після вступу Литовської Республіки до Євроcоюзу балтійська країна стала справжнім провідником для нашої держави, який дає конкретні поради руху непростими шляхами євроінтеграції. У таких моментах дружба між країнами проходить випробування. Спільне історичне підґрунтя тільки сприяє ефективному діалогу. Невипадково наші держави є наріжними каменями в Балтійсько-Чорноморському регіоні. Угоди про співпрацю встановлені між усіма десятьма повітами Литви та 15 областями України. Досвід транскордонної співпраці дозволяє стверджувати, що саме народна неформальна дипломатія є ефективною запорукою розвитку цих відносин.
25 лютого у Брюсселі відбудеться саміт Україна — ЄС. Обговорюватиметься перспектива підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
Документ повинен стати безпрецедентно вагомим, сформувати матрицю відносин між Україною та ЄС з урахуванням перспективи вступу нашої держави до європейської спільноти. На це спрямовані такі складові Угоди про асоціацію як створення Зони вільної торгівлі, спрощення візового режиму та максимальна гармонізація вітчизняного законодавства з європейським. У Європейському Союзі все активніше лунають голоси на підтримку пришвидшення євроінтеграції нашої країни. Голос Литви серед них звучить переконливо та впевнено.
Коментарі
2